Sanatoria wznowią działalność od 15 czerwca. Zanim pojedziesz, zrobią ci test na koronawirusa

Czytaj dalej
Fot. Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca

Sanatoria wznowią działalność od 15 czerwca. Zanim pojedziesz, zrobią ci test na koronawirusa

Ewa Gorczyca

Sanatoria mają niespełna miesiąc na przygotowania do przyjęcia kuracjuszy. Minister zdrowia zapowiedział, że od połowy czerwca uzdrowiska będą mogły wznowić działalność.

- To dobra i wyczekiwana wiadomość - mówi Piotr Komornicki, prezes Uzdrowiska Iwonicz. - Jednak sytuacja wymaga rzetelnej analizy i podania szczegółów organizacyjnych. My jeszcze ich nie znamy i nie zna ich też NFZ.

Od połowy marca uzdrowiska w całej Polsce, także te w regionie, są praktycznie puste. Wprowadzenie stanu epidemii sprawiło, że kuracjusze w trakcie turnusu musieli opuścić ośrodki. Np. ci skierowani do Iwonicza-Zdroju przez NFZ stracili kilka dni zabiegowych. Jeszcze bardziej ucierpieli ci ze skierowaniami z ZUS. Przyjechali i praktycznie na drugi dzień musieli wyjechać. Kolejni, którzy mieli już terminy skierowań, nie mogli z nich skorzystać, bo całe lecznictwo uzdrowiskowe zostało wstrzymane. Kuracjusze będą teraz mogli wrócić do uzdrowisk. Ale najpierw - jak zapowiedział minister - osoby te będą przechodzić testy, żeby wyeliminować ryzyko zarażenia innych uczestników turnusu.

- Od 1 czerwca będziemy testowali pod kątem koronawirusa osoby skierowane do uzdrowisk. Od 15 czerwca będziemy uruchamiali uzdrowiska

- powiedział Łukasz Szumowski na konferencji prasowej.

Działalność uzdrowiskowa to kolejny sektor w ochronie zdrowia, który będzie mógł wznowić działalność. - Dla gminy Rymanów oraz innych gmin uzdrowiskowych w Polsce ta zapowiedź jest miłą niespodzianką - mówi Wojciech Farbaniec, burmistrz Rymanowa. - Czekamy niecierpliwie na gości i kuracjuszy, bo widok pustych deptaków, zamkniętych kawiarni, restauracji i pensjonatów jest smutny. - Mamy nadzieję, że zapowiedź ministra spowoduje sukcesywne przywracanie normalności, z zachowaniem wszelkich możliwych środków ostrożności, a Rymanów-Zdrój znów zacznie tętnić życiem.

Kuracjusze będą mogli wrócić do uzdrowisk

Na razie wszyscy czekają na szczegółowe wytyczne, które określą warunki, jakie będą musiały spełnić podmioty zajmujące się lecznictwem uzdrowiskowym, aby móc prowadzić swoją działalność.

- Nie znamy na razie żadnych konkretów - przyznaje Piotr Komornicki, prezes Uzdrowiska Iwonicz. - Muszą być dopracowane szczegóły, np. terminy nowych turnusów.

Szczegółów nie zna też jeszcze NFZ, ale rzecznik podkarpa-ckiego oddziału podkreśla, że żadne ze złożonych skierowań nie straciło swojej ważności: - Gdy tylko sytuacja epidemiczna w kraju ulegnie zmianie, co zostanie potwierdzone rozporządzeniem ministra zdrowia, NFZ rozpocznie sukcesywne informowanie pacjentów o zasadach wyjazdu do sanatorium, ewentualnych obostrzeniach lub zmianach - mówi Rafał Śliż.

Uzdrowiska są gotowe do przyjęcia gości. - Praktycznie w każdej chwili. Pod warunkiem, że będą zachowane odpowiednie warunki dla pacjentów i personelu - mówi prezes Komornicki.

Minister Szumowski zapowiedział, że potencjalni kuracjusze będą poddani testom, bo do uzdrowisk najczęściej kierowane są osoby starsze, schorowane, które mają dodatkowe inne różne schorzenia i chodzi o to, aby ci, którzy pojadą do uzdrowisk, byli tam bezpieczni.

- Ale nie wiemy, jak i gdzie będzie się to odbywać - mówi Piotr Komornicki. Zauważa, że wskazane byłoby, żeby taką możliwość miał także przed powrotem do pracy (obecnie załoga jest na „postojowym”) personel sanatoriów.

Doprecyzowania wymagają także zasady dotyczące np. zabiegów.

- Mogę się domyślać, że nie wszystkie będą mogły być wykonywane. Trudno sobie wyobrazić np. korzystanie z basenu rehabilitacyjnego, skoro w całej Polsce pływalnie są zamknięte. Inhalacje zbiorowe też raczej nie będą wchodzić w grę - mówi Piotr Komornicki.

Prezes uzdrowiskowej spółki nie ukrywa, że spełnienie wymogów bezpieczeństwa będzie się wiązać z kosztami. A te nie były przewidziane w kontraktach na usługi lecznictwa uzdrowiskowego. - Tym bardziej że nie wiemy, ile osób zdecyduje się w tej sytuacji na przyjazd do uzdrowiska. W pierwszej kolejności planujemy uruchomienie obiektu „Excelsiora”, bo tam mamy na miejscu żywienie i bazę zabiegową - mówi prezes Komornicki.

Ewa Gorczyca

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.