Sądny dzień Materli. Jego adwokat ma pomysł

Czytaj dalej
Olimpia Dudek

Sądny dzień Materli. Jego adwokat ma pomysł

Olimpia Dudek

We wtorek sąd zdecyduje, czy szczeciński sportowiec będzie mógł wyjść z aresztu. Ręczy za niego Paweł Nastula, były mistrz olimpijski z Atlanty.

Michał Materla od połowy grudnia przebywa w poznańskim areszcie razem z kilkunastoma innymi podejrzanymi o wielki przemyt narkotyków i papierosów. Nie przyznaje się do winy.

We wtorek Sąd Okręgowy w Poznaniu rozpatrzy zażalenia na decyzję o areszcie. Według mecenasa Jakuba Łysakowskiego, nie ma podstaw do stosowania najsurowszego środka zabezpieczającego.

- Nie zgadzamy się z decyzją o areszcie. Naszym zdaniem, nie ma ku temu podstaw - wyjaśnia mecenas Łysakowski.

Dlatego obrońca Michała Materli będzie przekonywał sąd, aby wypuścił sportowca z celi.

Zabezpieczeniem może być poręczenie majątkowe oraz poręczenie osoby godnej zaufania. Tej roli podjął się Paweł Nastula, mistrz olimpijski w judo sprzed 20 lat w Atlancie, a ostatnio kolega Materli z zawodów w klatkach MMA.

Wideo: Rozbita grupa przestępcza. Wśród aresztowanych Michał Materla Mistrz MMA

Według nieoficjalnych informacji prokuratura nie ma dowodów, że Michał Materla pełnił ważną rolę w zorganizowanej grupie przestępczej o charakterze zbrojnym, w której miał działać zawodnik.

- Nie biegał z kałasznikowem, nie przemycał narkotyków w prezerwatywach - mówi nasz informator.

Według prokuratury, przestępcy przemycali narkotyki w prezerwatywach, które połykali. Prokuratura ma na to koronny dowód. Ekshumacja i sekcja zwłok kuriera w 2012 r., podczas której znaleziono prezerwatywę z narkotykami. W żołądku znaleziono 4 pakiety i w jelicie grubym 8 pakietów, z zawartością czystej, płynnej kokainy.

Na procederze grupa przestępcza miała zarobić miliony złotych. Grozi im do 15 lat więzienia.

Narkotyki, gumki i martwy kurier

Ta historia pewnie będzie kiedyś sfilmowana, tylko nie wiadomo, jaki będzie finał i szczegóły roli, którą zagrałby aktor odtwarzający Michała Materlę

We wtorek szczeciński zawodnik dowie się, czy musi pozostać w areszcie, aby nie utrudniać śledztwa w sprawie zorganizowanej grupy przestępczej o zbrojnym charakterze. Materla miał być jej członkiem.

Podejrzani mieli przemycać z Aruby narkotyki w prezerwatywach, które połykali. Prokuratura ma na to koronny dowód. Ekshumacja i sekcja zwłok kuriera w 2012 r., podczas której znaleziono prezerwatywę z narkotykami.

- W żołądku znaleziono 4 pakiety i w jelicie grubym 8 pakietów, z zawartością czystej, płynnej kokainy. Pozwala to otrzymać około kilograma czystego narkotyku, z którego po dodaniu wypełniaczy można zrobić 7 kilogramów w obrocie detalicznym. Zyski, jakie można osiągnąć przy sprzedaży mogłyby sięgnąć około 2 mln zł - wyjaśnia kom. Agnieszka Hamelusz z Centralnego Biura Śledczego Policji.

Policjanci CBŚP ustalili również, że grupa zajmowała się na ogromną skalę przemytem i wprowadzaniem do obrotu haszyszu, jak też handlem tytoniem oraz papierosami bez polskich znaków akcyzy. Funkcjonariusze ustalili też, że członkowie grupy podczas rozwiązywania konfliktów z innymi przestępcami posługiwali się bronią palną, w tym kałasznikowami.

W wyniku przeprowadzonych przeszukań na poczet przyszłych kar i grzywien policjanci zabezpieczyli luksusowe samochody, ponad 117 tys. zł, 15, 5 tys. euro, zegarki i złoto. Zatrzymanym zarzucono przemyt co najmniej 40 kilogramów kokainy o wartości czarnorynkowej 14 milionów złotych i 200 kg haszyszu. Straty Skarbu Państwa z tytułu lewego handlu papierosami są szacowane na 17 mld złotych.

Olimpia Dudek

Redaktor online na co dzień. Bardzo skoncentrowana na MMA oraz tenisie, co też czasem daje upust na portalu.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.