Rzecznik Watykanu: Aborcja jest bezdyskusyjną zbrodnią

Czytaj dalej
Fot. Michał Dyjuk
P. Mieszkowski, M. Deja

Rzecznik Watykanu: Aborcja jest bezdyskusyjną zbrodnią

P. Mieszkowski, M. Deja

Papież i Kościół zawsze powtarzali, że aborcja jest zbrodnią, której nie można usprawiedliwić – powiedział w rozmowie z AIP o. Federico Lombardi.

Duchowny, który przyjechał do Polski w związku z przygotowaniami do Światowych Dni Młodzieży, zaznaczał, że zarówno władze świeckie, jak i Kościół powinny pracować nad rozwiązaniami prawnymi dotyczącymi aborcji z zachowaniem odpowiedzialności i rozwagi.

– Aborcji nie da się usprawiedliwić z moralnego punktu widzenia, ponieważ życie ludzkie musi być chronione – przekonywał Federico Lombardi. Rzecznik prasowy Stolicy Apostolskiej w rozmowie z reporterem Agencji Informacyjnej Polska Press (AIP) podkreślał, że nie podlega to dyskusji zarówno pod moralnym, jak i religijnym względem. Lombardi w poniedziałek gościł w siedzibie Konferencji Episkopatu Polski, gdzie opowiadał o głównych celach przyświecających głowie Kościoła przy organizacji Światowych Dni Młodzieży, które w lipcu odbędą się w Krakowie.

W ubiegłym tygodniu Prezydium Konferencji Episkopatu Polski opublikowało list otwarty, w którym nawoływało do zaostrzenia obowiązujących od ponad 20 lat przepisów aborcyjnych.

„Stanowisko katolików w tym względzie jest jasne i niezmienne: należy chronić od poczęcia do naturalnej śmierci życie każdego człowieka” – głosił komunikat. Duchowni podkreślali, że w kwestii ochrony życia nienarodzonych nie można poprzestać na obecnym kompromisie wyrażonym w ustawie, która dopuszcza aborcję w przypadku poważnych wad płodu, a także gdy ciąża jest wynikiem gwałtu lub kazirodztwa. Po odezwie episkopatu rząd przedstawił projekt nowej ustawy, nie tylko bezwzględnie zakazującej aborcji, ale także zabraniającej badań prenatalnych. Przypadki poronień mają być badane przez prokuratora pod kątem celowości ich wywołania.

Projekt wzbudził ogromne kontrowersje nie tylko wśród środowisk liberalnych.

Podczas spotkania w episkopacie przed jego siedzibą pojawili się politycy SLD, domagając się nie tylko utrzymania obowiązującego prawa, ale też rozpisania referendum w sprawie aborcji. – Nie chcemy walczyć z Kościołem, ale jeżeli stronicie od kobiet i jest to prawda, to strońcie od kobiet również w sprawach aborcji – mówił szef lewicy Zbigniew Czarzasty.

Gościem Konferencji Episkopatu był o. Lombardi
Michał Dyjuk Gościem Konferencji Episkopatu był o. Lombardi

– Rozwiązania prawne w poszczególnych państwach muszą być rozpatrywane z dużą rozwagą i odpowiedzialnością. Dotyczy to w równej mierze władz świeckich, jak i Kościoła – skomentował reakcję polskiego społeczeństwa na propozycję ustawy antyaborcyjnej o. Federico Lombardi.

P. Mieszkowski, M. Deja

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.