Rymanów-Zdrój blisko 100 lat temu. Uzdrowisko już wtedy przyciągało tłumy. Zobaczcie te unikatowe fotografie! [ZDJĘCIA]

Czytaj dalej
Fot. Narodowe Archwium Cyfrowe
Konrad Karaś

Rymanów-Zdrój blisko 100 lat temu. Uzdrowisko już wtedy przyciągało tłumy. Zobaczcie te unikatowe fotografie! [ZDJĘCIA]

Konrad Karaś

W okresie przed II wojną światową w Rymanowie-Zdroju leczyło się prawie 5 tysięcy osób. Jak wtedy wyglądało podkarpackie uzdrowisko? Zobaczcie unikatowe zdjęcia z Narodowego Archiwum Cyfrowego.

Rymanów-Zdrój swój rozwój zawdzięcza Annie z Działyńskich Potockiej i Stanisławowi Potockiemu. To oni byli jego pierwszymi właścicielami (dobra rymanowskie kupili w 1872 roku). Zainspirowani sąsiedztwem Iwonicza-Zdroju, znanego już wówczas kurortu, postanowili poszukać leczniczych źródeł także w tej okolicy, w okolicznych górach i dolinie rzeki Tabor.

Ich odkrycie (w 1876 roku) na pograniczu wsi Posada Górna, Deszno, Wołtuszowa dało początek rozwojowi uzdrowiska. Źródłom nadano imiona "Tytus" - dla upamiętnienia chemika Sławika, "Celestyna" - od imienia matki Anny z Działyńskich Potockiej oraz "Klaudia" - od imienia matki Stanisława Potockiego.

Historia uzdrowiska

W 1888 roku w parku nad Czarnym Potokiem zbudowano dom zdrojowy. Powstały łazienki i pijalnia. W kolejnych latach wznoszono stylowe wille i pensjonaty, zachwycające secesyjną architekturą. W okolicznych lasach wytyczono ścieżki spacerowe.

Swoją świetność Rymanów-Zdrój przeżywał na przełomie XIX i XX wieku. W uzdrowisku gościli m.in. arcyksiążę Albrecht Habsburg czy Stanisław Wyspiański.

Trudne lata przyszły po 1910 roku. Najpierw pożary, potem I wojna światowa. Starania kolejnego właściciela Jana hrabiego Potockiego, sprawiły że odbudowany Rymanów Zdrój zaczął ponownie tętnić życiem i przyjmować kuracjuszy. W latach poprzedzających II wojnę światową leczyło się tutaj w sezonie około 5 tysięcy osób.

Konrad Karaś

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.