Równo sto lat temu został poważnie zniszczony i przestał pełnić swoją rolę. Teraz znika całkowicie. Czy zostanie ślad po Domu Polskim?

Czytaj dalej
Fot. Tomasz Czachorowski
Krzysztof Błażejewski

Równo sto lat temu został poważnie zniszczony i przestał pełnić swoją rolę. Teraz znika całkowicie. Czy zostanie ślad po Domu Polskim?

Krzysztof Błażejewski

Odegrał nieocenioną rolę. Tam pod koniec zaborów spotykali się nasi rodacy, by pielęgnować mowę i ducha polskości. Teraz Dom Polski znika bez reszty.

Sto lat temu, kiedy było już wiadomo, że traktat wersalski przyznał Bydgoszcz Polsce, Niemcy postanowili „zrobić porządek” z miejscem, które od dekady kłuło ich w oczy. Z Domem Polskim znajdującym się przy obecnej ul. Warmińskiego.

Obecnym na sali balowej kobietom zrabowano biżuterię.

17 sierpnia 1919 roku po godz. 19, kiedy w budynku trwała zabawa, miał miejsce napad około stu uzbrojonych m.in. w granaty ręczne członków Grenzschutzu. Polaków pobito, kompletnie zdemolowano lokal, ukradziono pieniądze z kasy i zgromadzoną tam żywność, a obecnym na sali balowej kobietom zrabowano biżuterię.

Najpierw hala z ogrodem

Niemcy w ten sposób dali upust swojej furii, która gromadziła się w nich przez lata. Dom Polski w Bydgoszczy na wzór innych budynków działających wcześniej w sąsiednich miastach, „wymyślił” znany działacz narodowy, lekarz, dr Emil Warmiński. W dobie hakatyzmu i gnębienia Polaków oficjalnie takiego domu ani kupić, ani wybudować nie można było. Jak często wówczas czyniono, wykorzystano kruczki prawne.

Pozostało jeszcze 65% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Krzysztof Błażejewski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.