Rodzicu! Zwrócą Ci za podręczniki i przybory

Czytaj dalej
Fot. Sławomir Kowalski
Małgorzata Stempinska

Rodzicu! Zwrócą Ci za podręczniki i przybory

Małgorzata Stempinska

Od 175 aż do 770 zł - tyle wyniesie dofinansowanie w ramach programu „Wyprawka szkolna”. W tym roku nie obowiązuje kryterium dochodowe.

Choć do rozpoczęcia roku szkolnego zostało jeszcze półtora miesiąca, niektórzy rodzice zaczynają się powoli rozglądać za podręcznikami dla swoich pociech. Liczą na dofinansowanie ich zakupu. Podobnie jak w ubiegłych latach, w roku szkolnym 2016/2017 funkcjonować będzie rządowy program „Wyprawka szkolna”. Zmienią się jednak jego zasady.

Pieniądze tylko dla uczniów niepełnosprawnych

Pomoc w zakupie podręczników i materiałów dydaktycznych przysługiwać będzie uczniom niepełnosprawnym. Zmiany w funkcjonowaniu programu związane są z wprowadzaniem do szkół darmowych podręczników w nauczaniu początkowym. Dlatego też dofinansowanie można uzyskać dla uczniów tych klas, w których za zakup podręczników odpowiedzialni są rodzice. - Obecnie projekt programu „Wyprawka szkolna” czeka na rozpatrzenie przez Radę Ministrów - zaznacza Justyna Sadlak z Biura Prasowego Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Komu zwrócą pieniądze, podajemy w infografice powyżej. Ważne jest również, do której klasy uczeń pójdzie we wrześniu.

Zatem pomoc przysługuje uczniom niepełnosprawnym uczęszczającym do klasy VI szkoły podstawowej, klasy III gimnazjów, szkół ponadgimnazjalnych: zasadniczych szkół zawodowych, liceów ogólnokształcących, techników lub szkół specjalnych przysposabiających do pracy dla uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz dla uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi lub do klasy VI ogólnokształcących szkół muzycznych I stopnia, klas III-VI ogólnokształcących szkół muzycznych II stopnia, klas III-VI ogólnokształcących szkół sztuk pięknych, klas III i VI-IX ogólnokształcących szkół baletowych lub liceów plastycznych.

Z kolei uczniom z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz uczniom z niepełnosprawnościami sprzężonymi, w przypadku gdy jedną z niepełnosprawności jest niepełnosprawność intelektualna w stopniu umiarkowanym lub znacznym, należy się również dofinansowanie do zakupu materiałów edukacyjnych. Ta pomoc dotyczy uczniów uczęszczających do klas I-III i VI szkół podstawowych, klas III gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.

Wniosek do dyrektora szkoły

Wysokość dofinansowania wynosi od 175 aż do 770 zł.

Komu dokładnie jaka kwota się należy, przeczytamy na stronie www.men.gov.pl

W tym roku, by się ubiegać o zwrot pieniędzy wydanych na zakup podręczników i pomocy naukowych, nie trzeba spełniać kryterium dochodowego. Wnioski o „Wyprawkę szkolną” należy składać bezpośrednio do szkół. Każda gmina sama decyduje, do kiedy dyrektorzy szkół mają czekać na wnioski od rodziców. Najczęściej czekają do piątku (9 września br.) albo poniedziałku (12 września br.). Do wniosku należy dołączyć kopię orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego.

Zwrot pieniędzy następuje po przedłożeniu dowodu zakupu. W przypadku zakupów indywidualnych takimi dowodami są: faktura VAT (wystawiona imiennie na ucznia, rodzica, prawnego opiekuna lub rodzica zastępczego), rachunek, paragon lub oświadczenie o zakupie podręczników.

W przypadku złożenia oświadczenia należy podać informację o rozliczeniu wydatków tylko w ramach rządowego programu pomocy uczniom w 2016 roku - „Wyprawka szkolna”.

Gdy kupujemy podręcznik


NIK: "Wyprawka szkolna" źle działa, prawie połowa pieniędzy nie jest wykorzystywana

Małgorzata Stempinska

W swoich artykułach podejmuję tematykę dotyczącą turystyki, telekomunikacji, rynku pracy oraz gospodarki. Przygotowuję też artykuły do dodatku historycznego "Album bydgoski" oraz do miesięcznika dla prenumeratorów "Pasje". Historia Bydgoszczy mnie fascynuje. Uwielbiam słuchać wspomnień Czytelników - rodowitych bydgoszczan - oraz oglądać zdjęcia z ich domowych albumów. Staram się pomagać Czytelnikom interweniując w ich sprawach. Prywatnie kocham podróże - te bliższe i dalsze. Niestety, na razie ze względu na pandemię koronawirusa tylko palcem po mapie.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.