Rewitalizacja do poprawki

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Marek Białowąs

Rewitalizacja do poprawki

Marek Białowąs

Zarząd województwa lubuskiego odrzucił gminny projekt rewitalizacji miasta

Zarząd województwa nie przyjął programu rewitalizacji miasta na lata 2016 - 2022 i skierował go to poprawy.
- Decyzja ta oznacza, że zielonogórski program nie zostanie włączony do wykazu programów rewitalizacji gmin woj. lubuskiego - mówi Michał Iwanowski, rzecznik prasowy zarządu woj. lubuskiego. - Powodem decyzji jest negatywna opinia eksperta z Instytutu Rozwoju Miast, który wskazał 5 głównych rekomendacji, po których spełnieniu zielonogórski program będzie można uznać za prawidłowy.
- Wydaje się, że to rozsądna decyzja - komentuje całą sprawę Zofia Malinowska, z Zielonej Góry. - Odnowienie naszych parków to dobry pomysł, ale ta budowa wieży na Wzgórzach Piastowskich za grube miliony to chyba przesada. Szkoda pieniędzy, które można przecież wydać na rzeczy bardziej niezbędne w mieście.

- Te miliony lepiej przeznaczyć choćby na odnowienie starego miasta - dodaje koleżanka pani Zofii, Krystyna Włodarska.

Co według eksperta jest do poprawki w zielonogórskim programie? Uwagi zawarto w 5 punktach, m.in. należy dopasować system podziału miasta na jednostki przestrzenne służące analizie zróżnicowania wewnątrzmiejskiego, przeprowadzić ponowną analizę dla nowo wydzielonych jednostek i udowodnić, iż rewitalizacja skierowana została na tereny charakteryzujące się najwyższym stopniem występowania zjawisk kryzysowych.

Zarzutów nie chcą komentować władze miasta.
- Nie otrzymaliśmy jeszcze dokumentu w tej sprawie - mówi Krzysztof Kaliszuk, zastępca prezydenta Zielonej Góry. - Jestem zaskoczony, bo w maju dostaliśmy pismo z urzędu marszałkowskiego, w którym zalecono nam tylko kilka mało znaczących poprawek do programu, które wypełniliśmy.

Przypominamy, że o programie rewitalizacji było głośno przy okazji dyskusji o budowie wieży widokowej na Wzgórzach Piastowskich. Mówiono nawet o wydatku 20 mln zł na ten cel. Dokument zawierał bowiem plan odnowy m.in. okolic amfiteatru ale i Doliny Gęśnika, Parku Poetów czy Doliny Złotej Łączy.

- Zarząd województwa uznał, że projekty na tych zielonych obszarach budzą wątpliwości, gdyż nie posiadają charakteru rewitalizacyjnego, lecz ogólnorozwojowy - mówi Michał Iwanowski. - A przeciwko projektowi protestowały też środowiska obywatelskie. Przedstawiciele Ruchu Miejskiego - Obywatele Zielonej Góry, którzy interweniowali u marszałek Elżbiety Anny Polak.

Marek Białowąs

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.