Reforma Gowina podzieli PiS?

Czytaj dalej
Fot. Andrzej Banas / Polska Press
Katarzyna Kojzar

Reforma Gowina podzieli PiS?

Katarzyna Kojzar

Jarosław Gowin zaprezentował tzw. konstytucję dla nauki. Jego propozycje budzą wątpliwości przedstawicieli Prawa i Sprawiedliwości.

Tak zwana Ustawa 2.0. ma być rewolucją w szkolnictwie wyższym. Jak podkreśla minister Jarosław Gowin, resort pracował nad nią niemal od początku kadencji. Wtorkowa konferencja na Narodowym Kongresie Nauki w Krakowie, podczas której zostały przedstawione założenia reformy, miała być świętem polskiej nauki i początkiem dyskusji o planowanych zmianach.

To święto zostało nieco popsute przez przewodniczącego Klubu Parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości Ryszarda Terleckiego, który w wywiadzie dla radiowej Trójki nazwał pomysły Gowina „dziwnymi”.

- Wątpię, żebyśmy się na nie zgodzili. Dziwi mnie, dlaczego premier przedstawia projekt, którego nie zna rząd ani klub parlamentarny, który ma go uchwalić - mówił Terlecki. - Rozumiem, że to jest na razie projekt premiera i ministra szkolnictwa wyższego, a potem zobaczymy, co z tego wyniknie - podkreślał.

Na zwołanej później konferencji prasowej podtrzymał swoją opinię, zaznaczając, że nie zna całości projektu. Zapytana o sprawę rzeczniczka PiS-u Beata Mazurek odpowiedziała, że Gowin omawiał założenia ustawy z Jarosławem Kaczyńskim. - Pan minister Gowin doskonale wie, że pan prezes wyraził zastrzeżenia co do niektórych propozycji, o których rozmawiali - wyjaśniła. - Założenia projektu zostały przekazane środowisku naukowemu do recenzji. Spotkały się z krytyką, w części, oczywiście, a nie w całości. Szczególnie w zakresie legislacji. Z tego co wiem, te propozycje mogą też zawierać błędy legislacyjne - podkreślała. Dodała także, że nie wie czy uwagi Kaczyńskiego zostały wzięte pod uwagę.

Minister Gowin do całej sytuacji odnosi się z dystansem i zaznacza, że swoje pomysły konsultował zarówno z kolegami z PiS-u, jak i z całą sejmową komisją edukacji.

Czytaj więcej: 

 • Co opozycja myśli o reformie Gowina?
 • Co o reformie sądzą profesorowie?
Pozostało jeszcze 61% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Katarzyna Kojzar

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.