Razem dla Puszczy Bukowej i lasów

Czytaj dalej
Anna Folkman

Razem dla Puszczy Bukowej i lasów

Anna Folkman

Dziś na Jasnych Błoniach będą protestować obrońcy przyrody.

W marcu zorganizowali Marsz dla Puszczy. Na spacer przyszło wtedy kilkaset osób. Dziś o godz. 18 spotkają się przed Pomnikiem Czynu Polaków, by znowu protestować w obronie Puszczy Bukowej i polskich lasów.

Klub Kniejołaza i inne stowarzyszenia przyrodnicze, które włączyły się do organizacji protestu, zachęcają wszystkich, którym na sercu leży dobro przyrody, by wzięli dziś udział w przemarszu i pikiecie przed siedzibą Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Szczecinie.

- Walec ministra Szyszki ruszył także na Puszczę Bukową. Z początkiem roku Lasy Państwowe ogłosiły nowy Plan Urządzenia Lasu, zakładający zwiększenie wycinki i rezygnację z wielu dotychczasowych działań ochronnych - publikuje na swoim facebookowym profilu Klub Kniejołaza. - Aktualnie administracja ministra Szyszki bierze się za osłabienie zasad Natura 2000 „Wzgórza Bukowe” - odrzucono kluczowe uwagi społeczeństwa. Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w porozumieniu z Lasami Państwowymi ogłosiła projekt zmiany PZO „Wzgórza Bukowe”.

- Takim organizacjom jak nasza w ramach konsultacji roboczych dano tylko pięć dni na przedstawienie uwag do projektu. To kpina, bo sami nad dokumentem pracowali ok. 2 lata - zauważa Paweł Herbut z Klubu Kniejołaza. - Z uwagami nie zdążyła przez to Gmina Stare Czarnowo, która poprosiła o przedłużenie terminu. Nie uczyniono tego.

Projekt ostro skrytykowała m.in. autorka Księgi Puszczy Bukowej, do niedawna pracownik RDOŚ, Grażyna Domian. Uwagi mogą wnosić wszyscy w ramach konsultacji społecznych do 28 czerwca. Projekt dostępny jest na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej i w siedzibie RDOŚ. Urzędnicy z RDOŚ przekonują, że ochrona siedlisk i gatunków nie zostanie po wprowadzeniu zmian obniżona.

Miłośnicy przyrody są innego zdania.

- Spotykamy się przed Pomnikiem Czynu Polaków i maszerujemy (0,5km) przed siedzibę RDLP - zapowiada Klub Kniejołaza.

- Tam pikietujemy głośno sprzeciwiając się niszczycielskiej polityce eksploatacji najcenniejszych polskich lasów. Zapraszajcie znajomych! Niech minister Szyszko oraz władze Lasów Państwowych usłyszą nasz głos! Protestujących zachęcamy (wzorem innych miast) do przebrania się - to jest protest pokojowy, happening, poczucie humoru w walce z polityką jest skuteczną formą, przyniesienia transparentu, baneru, wyrażenia swojego zdania z jedną uwagą - prosimy o hasła dotyczące ochrony przyrody (żadnej partii ani ugrupowania politycznego), znakiem wspierania ochrony Puszczy Białowieskiej jest zielona wstążka, także będziemy je przypinać.

Anna Folkman

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.