Ratuj zwierzaka, ale nie działaj pochopnie!

Czytaj dalej
Alicja Kucharska

Ratuj zwierzaka, ale nie działaj pochopnie!

Alicja Kucharska

Upał. W zamkniętym samochodzie dostrzegamy psa. Czy wolno nam zbić szybę? Pytamy sierż. sztab. Marcina Rucińskiego, oficera prasowego policji w Świebodzinie.

Jak powinniśmy reagować, gdy podczas upału dostrzegamy w zamkniętym aucie psa?
Odpowiedź na to pytanie nie jest taka prosta. Wszystko zależy od okoliczności, bo nie każdy pies pozostawiony w samochodzie znajduje się w stanie zagrażającym jego zdrowiu bądź życiu.

Zakładając, że jest - czy możemy zbić szybę?
Uszkodzenie cudzego mienia jest dopuszczalne, ale wyłącznie w przypadkach wyższej konieczności, czyli stan zagrożenia musi być realny.

Na co powinniśmy zwrócić uwagę?
Nie wolno działać pochopnie. W pierwszej kolejności należy zawiadomić policję, która później także może wyciągnąć konsekwencje wobec właściciela, który nieodpowiedzialnie pozostawił zwierzę w takich warunkach. Następnie należy upewnić się, czy zwierzę na pewno nie ma dostępu do świeżego powietrza (w przypadku szczelnie zamkniętego auta) lub czy nie są uruchomione inne systemy, które utrzymują niską temperaturę, również po wyłączeniu silnika. I przede wszystkim należy obiektywnie ocenić, w jakim stanie jest zwierzę. Jeśli pies nie ma oznak udaru cieplnego (płytki oddech, popadanie w letarg, brak reakcji na pukanie w szybę), warto upewnić się, czy nie ma możliwości odnalezienia właściciela. Na przykład, jeśli do sytuacji dojdzie na parkingu przed marketem, można poprosić ochronę o wywołanie właściciela pojazdu.

A jeśli sytuacja wymaga zdecydowanej reakcji?
Jeżeli sytuacja jest pilna, a policjanci jeszcze nie dotarli na miejsce, warto przed wykonaniem czynności dobrać sobie jakąś osobę jako świadka lub też sytuację nagrać telefonem. Właściciel pojazdu zawsze może podać nas do sądu za uszkodzenie mienia i to od oceny sądu zależeć będzie, czy oddali od nas zarzut, stwierdzając, iż działaliśmy w stanie wyższej konieczności. Dlatego dobrze jest móc mieć potwierdzenie, że zwierzę znajdowało się w warunkach zagrażających jego życiu lub zdrowiu

Alicja Kucharska

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.