Rajmund Wełnic

Ranking szkół średnich z powiatu szczecineckiego

W ubiegłym roku starostwo zorganizowało piknik, na którym prezentowało kierunki nauczania m.in. w Zespole Szkół Technicznych, gdzie kształceni są także Fot. Rajmund Wełnic W ubiegłym roku starostwo zorganizowało piknik, na którym prezentowało kierunki nauczania m.in. w Zespole Szkół Technicznych, gdzie kształceni są także przyszli budowlańcy
Rajmund Wełnic

Tuż przed startem rekrutacji wśród tegorocznych gimnazjalistów publikujemy ranking szkół średnich powiatu szczecineckiego podlegających starostwu.

Nabór do szkół średnich rozpoczyna się w połowie maja. O decyzji przesądza wiele czynników - od tak prozaicznych jak bliskość domu, przez oczywiste jak poziom nauczania, zainteresowania i plany zawodowe kandydata, po tak niewymierne jak atmosfera w szkole i opinia o niej wśród rówieśników.

Matura jest ważna

My skupimy się na danych, które uzyskaliśmy ze starostwa, któremu podlega 6 szkół ponadgimnazjalnych w powiecie. Kluczowa jest zdawalność matur. Tu liderem jest I Liceum Ogólnokształcące im księżnej Elżbiety w Szczecinku, gdzie do matury w zeszłym roku przystąpili wszyscy absolwenci (co nie wszędzie jest regułą) - za pierwszym podejściem zdało 93 procent, po poprawkach wskaźnik ten skoczył do 96 proc..

Drugie miejsce w tym zestawieniu ma Zespół Szkół nr 1 im. Komisji Edukacji Narodowej w Szczecinku, popularny „ekonomik”, ale nie tutejsze liceum, ale technikum: do matury przystąpili wszyscy absolwenci, zdawalność wyniosła odpowiednio 88 i 92 procent. Podobne wskaźniki (85 i 92 proc. zdawalności) miało technikum w Zespole Szkół nr 6, czyli w „rolniczaku”. Z tym, że tu do egzaminu przystąpiło 52 z 73 absolwentów. Wszyscy zdawali za to maturę w liceum w „ekonomiku” - zdawalność w pierwszym terminie wyniosła 85 proc., po poprawkach skoczyła do 92 proc..

Nieźle wypadł także Zespół Szkół Technicznych, czyli połączone „mechanik” i „budowlanka” - zdawalność wyniosła 67 i 79 procent, do egzaminu przystąpiło 33 z 49 absolwentów. Następny jest Zespół Szkół w Białym Borze, gdzie do matury przystąpili niemal wszyscy (43 na 46) absolwenci tamtejszego liceum mundurowego - zdało odpowiednio 70 proc., po poprawkach 72 proc.. W technikum w Zespole Szkół nr 2 w Szczecinku, czyli popularnej „zawodówce” zdawalność wyniosła odpowiednio 61 i 65 proc., przy czym tu z maturą nie zmierzyła się nawet połowa absolwentów.

Najgorzej matura poszła w strażackim liceum w ZS nr 6 - zdawalność w pierwszym terminie to tylko 41 proc., po poprawkach też było średnio - 59 proc., a na egzaminy porwało się tylko 29 z 41 absolwentów. Pamiętajmy, że to, ile osób ostatecznie zaliczyło egzamin dojrzałości nie mówi wszystkiego. Ważne dla przyszłej kariery edukacyjnej i dostania się na wymarzone studia są oczywiście wyniki i to na poziomie rozszerzonym. Obowiązkowo trzeba się zmierzyć z jednym, marzący o dobrych uczelniach zdaje oczywiście więcej - np. w I LO zdecydowało się na to 88 proc. przystępujących do matury.

Matematyka: porównanie

Skupmy się na matematyce - ze szkół publicznych najlepiej poszła ona w I LO - wynik na poziomie podstawowym wyniósł 63,12 proc., na poziomie rozszerzonym 25,92 proc. (przy 26 zdających), następne jest liceum z „ekonomika” - odpowiednio 52,37 proc. i 24,45 proc. (31 zdających) i tamtejsze technikum - 53,87 proc. i 13,43 proc. (28 zdających).

W pozostałych szkołach matematykę rozszerzoną zdawały już tylko pojedyncze osoby, na poziomie podstawowym wyniki wyglądały następująco - technikum w „rolniku” 44,96 proc., Zespół Szkół Technicznych 44,36 proc., liceum w ZS w Białym Borze 40,35 proc., liceum w „rolniku” 32,71 proc. i technikum w ZS nr 2 - 31,94 proc.

Aby poznać skalę zastawmy to ze średnimi wynikami z okręgu i województwie, wcale nie najlepszymi w kraju - wynik z matematyki w okręgu na poziomie podstawowym to 54,1 proc., w województwie 52,56 proc., a na rozszerzonym odpowiednio 26,53 proc. i 27,31 proc.. Szału więc nie ma. Najlepsi z najlepszych mają w ciągu nauki szansę na indywidualny program nauki - w dużym ogólniaku realizowało go 9 uczniów.

W dzisiejszym świecie trudno poruszać się bez znajomości języków obcych. Angielski i niemiecki jest wykładany w każdej szkole, ale większość oferuje sporo ponad to - w LO także francuski, hiszpański, łacinę, rosyjski i włoski, w „ekonomiku” hiszpański i rosyjski, w ZS nr 6 francuski i rosyjski, w Zespole Szkół Technicznych także rosyjski.

Rajmund Wełnic

Z lokalną prasą - najpierw Głosem Pomorza, a następnie Głosem Koszalińskim - jestem związany od 1995 roku. Do redacji trafiłem niemal prosto po studiach. Mam to szczęście, że mogę pisać o swoich pięknych rodzinnych stronach - Szczecinku i powiecie szczecineckim. Szczęśliwie żonaty z Martyną, jakżeby inaczej - mieszkanka Szczecinka. Wolny czas "pożerają" mi obecnie pociechy (Zuzia, 2009) i Felek (2015). Zaciekły kibic piłkarski.


Mieszkaniec Szczecinka od urodzenia, z tym miastem związany razem z rodziną na dobre i złe. Pisałem o Szczecinku i powiecie szczecineckim w Głosie Pomorza, a obecnie w Głosie Koszalińskim, naszym dodatku Głosie Szczecinka oraz na portalach gk24.pl i szczecinek.naszemiasto.pl Z wykształcenia i zamiłowania historyk, więc dzieje regionalne zajmują dużo miejsca w mojej działalności. Cenię sobie interakcje i współpracę z Czytelnikami, którzy współtworzą nasz portal. Piszę dla Nich, z Nimi i o Nich

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.