Jakub Nowak

Przystanie to priorytet

Przystanie to priorytet Fot. Archiwum GL
Jakub Nowak

O problemach, związanych z budową małych przystani na naszej rzece, pisaliśmy na naszych łamach wielokrotnie. Przypomnijmy: po wielu zawirowaniach i kłopotach przesunięto ostatecznie zakończenie tej inwestycji na lipiec tego roku. Jak się dowiedzieliśmy, obecnie trwa inwentaryzacja dotychczasowych prac i przygotowania do kolejnych działań.

- Pomału klaruje się sytuacja związana z planowanym w bieżącym roku dokończeniem budowy 10 małych przystani na Odrze - przyznaje wiceprezydent Nowej Soli, Jacek Milewski. Jak dodaje, po znalezieniu w końcówce ubiegłego roku sposobu na sfinansowanie tej inwestycji, przyszedł czas na wyłonienie nowego wykonawcy tego zadania (poprzedni w ubiegłym tygodniu ogłosił upadłość i powołał syndyka).

- W najbliższych dniach spotkamy się z syndykiem w celu uzgodnienia zasad dalszej współpracy. Bardzo liczę na szybkie uzgodnienie zakresu rzeczowego wykonanej inwentaryzacji i przekazaniu go na rzecz naszego miasta. Pozwoliłoby to nam w najbliższych tygodniach rozpisać przetarg na dokończenie tego zadania. Bardzo nam zależy, aby jeszcze w tym sezonie „statkowym” uruchomić kolejne miejsca cumowania wzdłuż Odry. To drugi, po budowie ulicy Ciepielowskiej w południowej strefie przemysłowej, nasz tegoroczny priorytet inwestycyjny. Mam nadzieje, ze drugie podejście będzie skuteczne - zaznacza J. Milewski.

Warto jednak zaznaczyć, że równolegle do walki o dokończenie wspomnianej budowy, trwają także przygotowania do wykonania dokumentacji technicznych odnośnie budowy dwóch kolejnych przystani, w gminach Bojadła i Zabór, a także zagospodarowania terenów wokół przystani w Starej Wsi (gmina wiejska Nowa Sól), Siedlisku, Bobrownikach (gmina Otyń), Pomorsku (gmina Sulechów) i Nietkowie (gmina Czerwieńsk).

Jak już opisywaliśmy wcześniej na naszych łamach, Nowa Sól, jako lider projektu, planuje także małą inwestycję u nas - chodzi o zagospodarowanie terenu obok istniejącej już mariny. - Mam nadzieję, że do końca lutego uporamy się z formalnościami i będziemy gotowi do rozpisania przetargu na wyłonienie wykonawcy projektów. A potem to już proza samorządowej pracy – poszukiwanie źródeł sfinansowania wspólnych inwestycji - zaznacza wiceprezydent.

Warto też przypomnieć, że osobno realizowana będzie inwestycja, związana ze stworzeniem w Nowej Soli Centrum Informacji Turystycznej dla całego odcinka Dolina Środkowej Odry. Znajdować się ma przy ul. Korzeniowskiego 2. Wspomniane centrum ma być punktem, w którym turyści mogliby uzyskać informację oraz np. zakupić bilety do atrakcji rozlokowanych wzdłuż Odry.

Jakub Nowak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.