Przystanie powstaną do końca listopada?

Czytaj dalej
Fot. Filip Pobihuszka
Jakub Nowak

Przystanie powstaną do końca listopada?

Jakub Nowak

A jednak: do trzech razy sztuka. Nadodrzańskie gminy dołożą nieco więcej pieniędzy, co pozwoli na budowę 10 nowych przystani na rzece.

Przypomnijmy: tydzień temu informowaliśmy na naszych łamach o niepowodzeniu kolejnego podejścia związanego z wyłonieniem wykonawcy, który dokończy budowę przystani na lubuskim odcinku Odry. Do trzeciego przetargu zgłosiła się wówczas tylko jedna firma. I choć stawka, jaką zaproponowała, była najniższą ze wszystkich dotychczasowych, to i tak przekraczała zaplanowany wcześniej na to zadanie budżet gmin.

Okazuje się jednak, że przetarg, nie został, jak sądziliśmy, unieważniony. Gminy zdecydowały się zorganizować w związku z całą sytuacją robocze spotkanie, podczas, którego miały zapaść konkretne „odważne” decyzje, które miały nam dać odpowiedź na pytanie: co dalej?

- W piątek spotkaliśmy się w Krośnie Odrzańskim - przyznaje Jacek Milewski, wiceprezydent Nowej Soli, która jest liderem tego dużego przedsięwzięcia. - Wspólnie podjęliśmy decyzję, że gminy dołożą nieco więcej ze swoich budżetów, trzeci przetarg zostanie więc rozstrzygnięty, a budowa nowych przystani, zgodnie z zapisami w umowie, powinna zakończyć się 140 dni od momentu podpisania umowy z wykonawcą - tłumaczy włodarz.

Od przyszłego sezonu, statek „Laguna” będzie miał 10 nowych „przystanków” na rzece

Według wyliczeń, wstępnie możemy mówić, że cała inwestycja, czyli wszystkie 10 przystani, będzie zakończona w okolicach listopada. Ile pieniędzy konkretnie będą musiały dołożyć gminy? Budowa każdej z przystani idzie inną ścieżką, każda z nich posiada osobne pozwolenie na budowę i dostanie osobne pozwolenie na użytkowanie. - Zamiast planowanego procenta, gminy sfinansują dwa procent budowy swojej przystani. W sumie dołożą łącznie ok. 100 tys. zł. Cała inwestycja, łącznie z tym co już wcześniej zapłaciliśmy, wyniesie ok. 5,5 mln zł - opowiada J. Milewski.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, od przyszłego sezonu na Odrze, nasze statki będą mogły zatrzymywać się na nowych „rzecznych” przystankach. Przypomnijmy: przystanie mają powstać w Starej Wsi (gm. wiejska Nowa Sól), w Siedlisku, w Bobrownikach (gm. Otyń), w Krępie w Zielonej Górze, w Pomorsku w gminie Sulechów, w Nietkowie w gminie Czerwieńsk, w Gostchorzu w gminie Krosno Odrzańskie, w Uradzie w gminie Cybinka, w Górzycy i w Kostrzynie nad Odrą.

Jakub Nowak

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.