Przekonujemy się do zeznań podatkowych w sieci

Czytaj dalej
Fot. Katarzyna Pomianowska
Katarzyna Pomianowska

Przekonujemy się do zeznań podatkowych w sieci

Katarzyna Pomianowska

Nie rozliczyliście się jeszcze ze skarbówką? Warto wypełnić e-deklaracje. Korzyści? Nie stracicie czasu na stanie w kolejkach.

Ponadto czas oczekiwania na zwrot nadpłaconego podatku może być znacznie krótszy.

W powiecie brodnickim - do minionego piątku PIT-37 (od osób fizycznych) złożono ok. 7 tys. 200 deklaracji (na spodziewanych ok. 28 tys.). Z tego aż 3800 przesłano drogą elektroniczną. Warto zwrócić uwagę, że np. w 2009 roku za pośrednictwem internetu złożono zaledwie 38 zeznań, rok później było ich już ponad 130. W kolejnych latach liczba ta systematycznie rosła.

- Pierwsza korzyść to to, że nie trzeba tracić czasu na przychodzenie do urzędu, stać w kolejce - mówi Edyta Średzińska z US w Brodnicy. - Każda osoba, która przynosi deklaracje spędza przy okienku kilka minut. Pracownicy przeglądają, czy są naniesione podpisy, czy są dołączone niezbędne załączniki. Osoba stojąca za nami w kolejce musi cierpliwie czekać na swoją kolej - dodaje.

Jeśli złożymy deklarację elektronicznie - jest mniejsze ryzyko, że będzie ona z błędem (nie wypełnione okienko zostanie podświetlone). - Pracownicy nie muszą wprowadzać tych deklaracji do systemu, zyskujemy na czasie, skraca się czas oczekiwania na wypłacenie zwrotów. Ponadto w przypadku posiadania karty dużej rodziny - mamy dodatkową korzyść. Minister Finansów dołożył swoją cegiełkę i obiecał, że nadpłaty w takich przypadkach zostaną zwrócone w ciągu miesiąca - a nie trzech (jak jest przyjęte - red.).

Jakie błędy najczęściej popełniamy wypełniając deklaracje?

- Są to zwykle: brak podpisu, błędy w KRS. Przy ulgach za dzieci - błędnie wypełniane są załączniki lub po prostu ich brakuje - wskazuje urzędniczka.

Pierwszy raz wypełniacie zeznanie, a może macie problem z dotarciem do skarbówki lub nie wiecie jak wypełnić e-deklaracje? Skarbówka zaprasza na dyżury. Najbliższe: w środę w Świedziebni i w piątek w Jabłonowie Pomorskim. Pracownicy skarbówki dyżurować będą w urzędach miast i gmin od godz. 8.30 do 14.30.

Z kolei 10 marca w Zakładzie Aktywności Zawodowej w Brodnicy od godz. 11 do 13.30 zaplanowano spotkanie głównie z myślą o osobach niepełnosprawnych i ich opiekunach. Udzielane będą bezpłatne porady dot. rozliczania ulg na cele rehabilitacyjne. Ponadto 16 kwietnia zaplanowano drzwi otwarte w US w Brodnicy (od godz. 7.30 do 15) oraz wydłużone godziny pracy m.in.: 28 i 29 kwietnia - od godz. 7.30 do 18.

W kolejnych wydaniach przybliżymy dane dot. powiatu nowomiejskiego.

Katarzyna Pomianowska

Od 2004 roku pracuje w oddziele "Gazety Pomorskiej" w Brodnicy. Zajmuje się przygotowaniem stron poświęconych powiatowi brodnickiemu i nowomiejskiemu (zarówno w papierze jak i internecie). Redaguję również bezpłatne wydanie gazety Nasze Miasto Brodnica.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.