Przegląd tygodnia

Czytaj dalej
Jerzy Witaszczyk

Przegląd tygodnia

Jerzy Witaszczyk

Od piątku do piątku

Piątek

Przegląd tygodnia

W tym tygodniu spędzimy trochę czasu w Tatrach. Zaczniemy od niecodziennego zdarzenia na Giewoncie. Młody mężczyzna wypił kilka piw, następnie postanowił wejść na stojący tam 15-metrowy krzyż, żeby tam zrobić sobie fotkę selfie - pisze „Tygodnik Podhalański”. Jak postanowił, tak uczynił, co dowodzi, że można wejść na szczyt szczytów i osiągnąć przy tym dno głupoty.

Sobota

Trwa zmasowany atak terrorystyczny na Europę. W Niemczech policja zatrzymała dwóch nastoletnich Syryjczyków, którzy dzień wcześniej w Wuppertalu zabili nożem nożem Irakijczyka. W czwartek i w piątek Hiszpania była celem podwójnego zamachu: w Barcelonie i Cambrils zginęło 15 osób, a 130 zostało rannych. W Turku, w Finlandii 18-letni nożownik z Maroka zabił dwie osoby i ranił osiem. W Surgucie na Syberii miejscowy 23-latek ranił nożem siedem osób. Napastnik został zastrzelony przez policję. Ośrodek SITE, monitorujący aktywność dżihadystów w sieci, publikuje nagranie, na którym zamaskowany mężczyzna (zapewne nożownik) przedstawiony jako Masa’ud al-Surghuti (Masa’ud z Surgutu) wzywa do atakowania niewiernych za pomocą noży i śrubokrętów.

Tymczasem w Polsce jakoś radzimy sobie bez pomocy tzw. Państwa Islamskiego. W weekend odnotowano dwa ataki nożowników. W Krakowie ofiara zmarła. W Łodzi stan rannego jest poważny. Na tym nie koniec. W niedzielę nastąpiła zmiana białej broni. W Bolesławcu lokalny patriota zaatakował maczetą dwóch panów przybyłych z okolicznych wsi na festyn Święta Ceramiki. Na szczęście rany okazały się niegroźne, prawdopodobnie napastnik nie przeszedł wcześniej szkolenia w Krakowie, gdzie maczeta od lat jest podstawową bronią miejscowych kiboli i innych bandziorów.

Niedziela

Armia libańska kontynuuje rozpoczętą w sobotę ofensywę przeciw tzw. Państwu Islamskiemu - donosi hiszpański dziennik „LaVangurdia”. Od soboty odzyskała co najmniej 30 kilometrów kwadratowych terytorium zajętego przez terrorystów. Artykuł zilustrowany jest zdjęciem z oficjalnej strony libańskich sił zbrojnych. Przedstawia ono dwóch żołnierzy libańskich - jeden trzyma flagę Libanu, drugi flagę Hiszpanii jako znak solidarności z Hiszpanami po zamachach.

Poniedziałek

Przegląd tygodnia

Niszczyciel rakietowy USS John S. McCain operujący na wodach terytorialnych Malezji zderzył się z liberyjskim tankowcem. To już czwarta w ostatnich miesiącach poważna kolizja amerykańskich okrętów wojennych na wodach w pobliżu Chin. W czerwcu niszczyciel USS Fitzgerald zderzył się z japońskim statkiem handlowym w okolicach miasta Yokosuka u wybrzeży Japonii. Wygląda na to, że umiejętności amerykańskich marynarzy dorównują kwalifikacjom kierowców US Army stacjonującym w Polsce. Od stycznia do końca marca amerykańscy żołnierze odnotowali 7 wypadków i kolizji drogowych. Ósmy był 3 kwietnia w Toruniu, gdzie zlikwidowali toyotę nauki jazdy. I na tym koniec. Możliwości są trzy: albo nauczyli się jeździć, albo przestali jeździć, albo nic się nie zmieniło, tylko na informacje o wypadkach sojuszników nałożone jest ścisłe embargo.

Sąd w Los Angeles nakazał firmie Johnson & Johnson, produkującej kosmetyki, wypłacić 417 milionów dolarów Evie Echeverrii. 63-letnia kobieta oskarżyła koncern o to, że to przez puder Johnson & Johnson zachorowała na raka jajników. Pudru dla dzieci z zawartością talku używała regularnie do higieny kobiecej od 13. roku życia. Carol Goodrich, rzeczniczka Johnson & Johnson, zapowiada, że firma odwoła się od wyroku. To kolejny proces przegrany przez tę firmę kosmetyczną. Wcześniej sąd w St. Louis w Missouri nakazał Johnson & Johnson wypłacić wielomilionowe odszkodowania innym kobietom, które po wieloletnim stosowaniu pudru Johnson & Johnson też zachorowały na raka jajników.

Wtorek

W Kancelarii Prezydenta na rozpatrzenie czeka lista 80 osób, które niegodnie otrzymały Order Virtuti Militari w okresie PRL - pisze „Nasz Dziennik”. Znałem kapitana Wojska Polskiego, który Order Virtuti Militari V klasy otrzymał za kampanię wrześniową 1939 i obronę Francji w 1940. Niestety, kilka powojennych lat przebywał na emigracji i pracował jako ogrodnik u francuskiego burżuja, który był… komunistą. Ciekawe, czy za takie związki z komuną teraz nie odbiorą mu pośmiertnie odznaczenia? Spoczywaj w pokoju, Kapitanie Wiesławie!

Środa

Wracamy w góry. Globalne ocieplenie atakuje! W górach spadła temperatura i wiele tras jest oblodzonych. Na szlakach panują trudne warunki. Toprowcy apelują o ostrożność i radzą unikać wyższych partii Tatr.

Czwartek

26 tys. euro zapłacono przez pierwsze trzy miesiące prezydentury Emmanuela Macrona jego osobistej makijażystce - podał tygodnik „Le Point”. Pięknisiem był też Francois Hollande, poprzednik Macrona. Jego makijażystka kosztowała francuskich podatników nieco drożej - 10 tys. euro co miesiąc. Tyle samo brał fryzjer kieszonkowego Napoleona. Ciekawe, czy nasi wybitni politycy też poprawiają urodę za nasze pieniądze?

1 września prezydent Andrzej Duda nie pojawi się na Westerplatte, a w Wieluniu - ustaliła „Rzeczpospolita”. Tak naprawdę to właśnie od zbombardowania tego bezbronnego miasta rozpoczęła się 1 września 1939 o godzinie 4.40 II wojna światowa. Dopiero 5 minut po zrzuceniu pierwszych bomb na Wieluń działa pancernika Schleswig-Holstein ostrzelały Westerplatte.

Jerzy Witaszczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.