Przegląd tygodnia: Od piątku do piątku. Felieton Dziennika Łódzkiego

Czytaj dalej
Fot. twitter/j.scheuring-wielgus
Jerzy Witaszczyk

Przegląd tygodnia: Od piątku do piątku. Felieton Dziennika Łódzkiego

Jerzy Witaszczyk

Przegląd tygodnia Jerzego Witaszczyka felietonisty Dziennika Łódzkiego

Piątek

Radio Koszalin podziękowało Radosławowi Lubczykowi z Nowoczesnej za życzenia świąteczne: „Panie pośle jest Pan pierwszy w tym roku”. Parlamentarzysta przesłał do rozgłośni kartkę świąteczną z kwitnącą forsycją i słowami: „Życzenia radosnych Świąt Wielkanocnych, wypełnionych nadzieją budzącej się do życia wiosny i wiarą w sens życia!”

Sobota

Z okrzykiem „bossa, zwycięstwo!” 209 imigrantów pokonało płot graniczny oddzielający hiszpańską enklawę Melillę od Maroka - pisze „El País”. Strażnikowi Gwardii Cywilnej trzeba było przyszyć ucho, które metalowym hakiem naderwał agresor. Agresorów nie można wydalić z Melilli. W październiku 2017 Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu nakazał Hiszpanii wypłacić po 10 tys. euro nielegalnym imigrantom, których po sforsowaniu ogrodzenia strażnicy wyprowadzili z Melilli. Sędziowie uznali, że Hiszpania naruszyła europejskie normy.

Przegląd tygodnia: Od piątku do piątku. Felieton Dziennika Łódzkiego

Niedziela

Były prezydent Czech Vaclav Klaus stwierdził w TV Prima, że „to nie Rosja zagraża Europie, ale wielki kryzys migracyjny i makronizacja Europy”. Zdaniem Klausa, prezydent Francji Macron to dla Europy horror w czystej postaci.

Nad wschodnie wybrzeże USA i Kanadę nadciągnęły siarczyste mrozy. W niektórych miejscach słupki rtęci opadły do −29°C. W rezerwacie Shallotte River Swamp Park w Karolinie Północnej zamarzły aligatory. W Pensylwanii odnotowano rekordowe opady śniegu. Takiej srogiej zimy nie było w Północnej Ameryce od ponad stu lat. Ale spokojnie! Jest pewne, że specjaliści i tak wszystko wytłumaczą globalnym ociepleniem.

Poniedziałek

Grudziądz. Radny PO Paweł Napolski zwrócił się do prezydenta miasta o usunięcie ze skweru przy ul. Wybickiego popiersia Lecha Kaczyńskiego. Prośbę tłumaczy tym, że 20 grudnia minister Błaszczak ogłosił koniec komunizmu, więc wszystkich prezydentów urzędujących do tego dnia należy uznać za komunistycznych. Tu warto przypomnieć, że nieodżałowany Andrzej Waligórski dawno temu przewidział przemijanie pomnikowych bohaterów i udzielił praktycznej rady: „A wy, panowie plastycy, (a szczególnie ze stolicy), Rzecz bez precedensu czyńcie: Pomniki z głową na gwincie”. Dzięki takiemu prostemu patentowi zamiast burzyć pomniki, wystarczy odkręcić głowę nieaktualnego bohatera, wkręcić głowę nowego. I gotowe!

Wtorek

Posłanka Nowoczesnej Kornelia Wróblewska uczestniczyła w posiedzeniu Sejmu z dwumiesięczną córką Antoniną przy piersi. Ponieważ przykład idzie z góry, zachęcam inne młode matki, np. kasjerki w sklepach, aby też przychodziły do pracy z dziećmi przy piersi. Przewijak można postawić obok kasy, posłanka swój trzyma w biurze poselskim. Media nie podają, czy drugi przyniosła do Sejmu.

Środa

Kraje Europy Środkowej muszą radzić sobie ze znacznym niedorozwojem infrastruktury, więc potrzebują pieniędzy na rozwój. Jeśli Unia Europejska nie zapewni im wsparcia, zwrócą się do Chin - powiedział w Berlinie na Światowym Szczycie Gospodarczym premier Węgier Viktor Orbán, dając jasno do zrozumienia, że poza Unią Europejską też istnieje życie.

Czwartek

Jakub R., były wicedyrektor Biura Gospodarki Nieruchomościami Urzędu m.st. Warszawy, miał przyjąć ponad 31 mln zł łapówek. Najpewniej nie jest to rekord Polski.

Jerzy Witaszczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.