Przegląd tygodnia Jerzego Witaszczyka

Czytaj dalej
Jerzy Witaszczyk

Przegląd tygodnia Jerzego Witaszczyka

Jerzy Witaszczyk

Od piątku do piątku

Piątek

Przegląd tygodnia Jerzego Witaszczyka

W Unii Europejskiej dzień jak co dzień. W Brukseli napastnik zaatakował maczetą patrol wojskowy, raniąc dwóch żołnierzy. Zamachowiec został szczęśliwie odstrzelony i teraz ma nie lada kłopot: musi sobie radzić z 72 dziewicami, które przywitały go w muzułmańskim raju. Jak się okazało, był to „uchodźca” z Somalii, którego Belgowie obdarowali najpierw azylem, a potem obywatelstwem. Póki co z nadmiarem dziewic nie ma problemów zamachowiec z Londynu, który zaatakował nożem dwóch policjantów. Nie został odstrzelony. Policjanci też przeżyli.

Sobota

Wieczorem w Barcelonie tysiące ludzi manifestowało przeciw terroryzmowi. Był wśród nich król Hiszpanii Filip VI. Islamscy terroryści na wieść o manifestacji zadrżeli, przez całą noc nie zmrużyli oka, gdyż wyrzuty sumienia nie dawały im spokoju. 17 i 18 sierpnia w Barcelonie i Cambrils w zamachach zginęło 15 osób, ponad 120 zostało rannych.

Niedziela

Przegląd tygodnia Jerzego Witaszczyka

Od poniedziałku w Kenii nie będzie wolno produkować, sprzedawać ani używać plastikowych toreb. Za niestosowanie się do zakazu grozi kara więzienia do czterech lat lub grzywna do 40 tysięcy dolarów. Tak wschodnioafrykański kraj przyłącza się do ponad 40 innych krajów, które częściowo lub całkowicie zakazały albo opodatkowały jednorazowe plastikowe torby - donosi „Independent”. Odpady plastikowe zaśmiecają nie tylko lądy; także morza i oceany, gdzie masowo uśmiercają delfiny, wieloryby żółwie i morskie ptactwo. Zwierzęta łykają plastyk, a potem umierają. Wstrząsające świadectwo dostarczył fotograf Chris Jordan. Na jednej z bezludnych wysepek atolu Midway po środku Pacyfiku, tysiące mil od ludzkich siedzib, po licznie zamieszkujących tam albatrosach pozostały tysiące ptasich szczątków wypełnionych plastikowymi odpadami.

Poniedziałek

Przegląd tygodnia Jerzego Witaszczyka

Niemiecki pielęgniarz Niels Högel jest podejrzany o zamordowanie w latach 2000-2005 co najmniej 90 osób - donosi „Spiegel Online”. Śledztwo w sprawie dziwnych zgonów prokuratorzy i policja w Oldenburgu prowadzili niemal trzy lata. Według śledczych od czasów II wojny światowej nie było w Niemczech takiej zbrodni. To już kolejna odsłona tragedii - przed dwoma laty Högel usłyszał wyrok za zabicie dwóch pacjentów. Jako jeden z motywów zbrodni pielęgniarz wymienił nudę. - To wszystko z nudów, wysoki sądzie! - śpiewała przed pół wiekiem Sława Przybylska piosenkę Agnieszki Osieckiej.

Wtorek

Polak przepłynął Bałtyk. Z kołobrzeskiej plaży wypłynął w poniedziałek wieczorem, na brzeg wyspy Bornholm wyszedł następnego dnia przed północą. Biorąc pod uwagę, że śmiałek nazywa się Sebastian Karaś, nie ma się co dziwić, że w Bałtyku czuje się jak ryba w wodzie.

Środa

Sławomir Nowak na celowniku służb antykorupcyjnych Ukrainy - donosi „Gazeta Wyborcza”. Były minister transportu w rządzie PO-PSL jest teraz szefem ukraińskich dróg i autostrad. Czyżby znowu nie wpisał zegarka do oświadczenia majątkowego?

Czwartek

Lech Wałęsa uczcił 37. rocznicę Porozumień Sierpniowych pod Pomnikiem Poległych Stoczniowców. Złożył też kwiaty pod bramą nr 2 Stoczni Gdańskiej, gdzie przed 37 laty ogłosił zakończenie strajku. Piękne to było zwycięstwo, szkoda tylko, że potem rządcy III RP doprowadzili „kolebkę Solidarności”, czyli Stocznię Gdańską do ruiny. Inne stocznie też.

Jerzy Witaszczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.