Przegląd tygodnia Jerzego Witaszczyka

Czytaj dalej
Fot. Marzena Bugała-Azarko
Jerzy Witaszczyk

Przegląd tygodnia Jerzego Witaszczyka

Jerzy Witaszczyk

Od piątku do piątku:

Piątek

Według Jana Śpiewaka, szefa stowarzyszenia Wolne Miasto Warszawa, posłanka PO Julia Pitera wielokrotnie występowała w interesie Macieja M. i adwokata Andrzeja M., zatrzymanych przez CBA w związku ze stołeczną aferą prywatyzacyjną. - Czekamy na jej zeznania - napisał Śpiewak na Twitterze. Aż nie chce się wierzyć, żeby pani Pitera, obecnie europosłanka, dała się wciągnąć w prywatyzacyjne bagno! Misją jej życia było ściganie afer! Wszak to ona ujawniła największą aferę III RP, polegającą na tym, że Marek Gróbarczyk, minister rybołówstwa w pierwszym rządzie PiS, kupił pół kilo dorsza w hipermarkecie i zapłacił służbową kartą za to 8,16 zł. A potem zjadł tego dorsza! Gdyby nie działania pani Pitery, wszyscy ministrowie PiS żarliby dorsze za nasze pieniądze!

Przegląd tygodnia Jerzego Witaszczyka

Rosyjski samolot bojowy zbliżył się na odległość zaledwie sześciu metrów do samolotu patrolowego marynarki wojennej USA, odbywającego rutynowy lot nad międzynarodowymi wodami Morza Czarnego - podały amerykańskie władze wojskowe. Rosyjskie władze wojskowe w sprawie incydentu nie wydały oświadczenia. Gdyby wydały, najpewniej wyglądałby następująco: „Samolot marynarki wojennej USA, odbywający lot szpiegowski nad Morzem Czarnym u wybrzeży Rosji, zbliżył się na odległość zaledwie sześciu metrów do odbywającego rutynowy lot rosyjskiego samolot bojowego”.

Sobota

W Konkursie Piosenki Eurowizji reprezentantka Polski zajęła 22. miejsce, co poseł Paweł Kukiz skomentował następująco: „Gdyby Kasia Moś tuż przed Eurowizją, np. wyszła za mąż za uchodźcę z ISIS albo zapuściła brodę, czy przynajmniej publicznie ze sceny zelżyła jakiegoś świętego katolickiego lub oskarżyła Polskę o obozy koncentracyjne i nazizm, to mielibyśmy szansę na podium... A tak normalnie, bez żadnego podtekstu, to cóż.... niestety piąta. Od końca”.

Fakt, coś w tym jest. Portugalczyk Salvador Sobral, co prawda nie wyszedł za mąż za uchodźcę z ISIS, ale na konferencjach prasowych występował w bluzie z napisem „S.O.S. Refugees” (SOS uchodźcy) i apelował o pomoc dla uchodźców. I wygrał! Może naprawdę pięknie śpiewał? Jednak w opinii znawców moralnym zwycięzcą konkursu Eurowizji nie został żaden piosenkarz, ale młodzian, który podczas występu Tatarki Jamali, zwyciężczyni zeszłorocznego konkursu, wszedł na scenę, opuścił portki i pokazał Ukrainie i Europie pośladki w całej okazałości.

Niedziela

Dramat uchodźców. Młody przybysz z Afryki, mieszkający w ośrodku dla imigrantów w Heilbronn (Niemcy), umieścił na YouTube nakręcony przez siebie film. Skarży się na zalegające śmieci w kuchni. Niemieccy pracownicy usługujący mieszkańcom ośrodka nie sprzątają. Skandal! Jaki stąd wniosek? Taki, że stara niemiecka zasada Ordnung muss sein! (Porządek musi być!) przeszła do historii. Biedni uchodźcy muszą żyć w bajzlu! Wstydźcie się, Niemcy!

Przegląd tygodnia Jerzego Witaszczyka

Poniedziałek

Wielka Brytania żyje przygodą Valerie Johnson z angielskiego Worcester. Starsza pani zamierzała dojechać na badania do oddalonego o 10 kilometrów ośrodka medycznego. Zatrzymała się jednak dopiero w szkockiej miejscowości Larkhall, oddalonej o 480 kilometrów od jej rodzinnej miejscowości. Zabrakło jej paliwa. Okazało się, że przy zjeździe do ośrodka medycznego prowadzone były prace drogowe, więc pojechała dalej. Błądzą nie tylko starsze panie. W kwietniu głośno było o 18-letnim Holendrze. Milan Schipper, zamiast do Sydney w Australii, poleciał do Sydney w Kanadzie. W 2012 na Okęciu wylądowała grupa Peruwiańczyków; choć celem ich podróży była Brazylia. Przy okazji: kiedy się zbłądzi, warto pamiętać słowa Seneki Starszego: Błądzenie jest rzeczą ludzką, ale trwanie w błędzie głupotą.

Wtorek

Polskie media zajęły się sensacją z Włoch: władze miejskie Modeny wprowadziły dla barów i restauracji podatek od wycieraczek i serwetek z napisami reklamowymi. Media nie zauważyły, że dzień wcześniej tłum imigrantów z Afryki przemaszerował przez Modenę, domagając się sprawiedliwości, czyli usankcjonowania pobytu we Włoszech, zakończenia wyzysku i wyższego kieszonkowego. W pobliżu dworca kolejowego przybysze tak głośno się domagali, że podróżni nie słyszeli zapowiedzi podawanych przez megafon - relacjonowała „Gazzetta di Modena”.

Przegląd tygodnia Jerzego Witaszczyka
Łukasz Gdak

Środa

Międzynarodowy Dzień Przeciw Homofobii. Możliwe, że właśnie z tej okazji sąd w indonezyjskiej prowincji Aceh skazał dwóch panów na 85 publicznych batów. W marcu para została przyłapana na uprawianiu homoseksu. W prowincji Aceh ściśle przestrzegane jest muzułmańskie prawo szariatu. Chłostą karany jest hazard, picie alkoholu, cudzołóstwo, seksualne wykorzystywanie małoletnich; karane są też kobiety, które noszą obcisłe ubrania i mężczyźni, którzy nie uczestniczą w piątkowych modłach. Jak informuje Associated Press, za takie przestępstwa w ubiegłym roku wychłostano ponad 300 osób.

Czwartek

Szef MSW Austrii Wolfgang Sobotka poparł niemiecko-włoską propozycję wysłania na południową granicę Libii misji UE, w celu powstrzymania imigrantów przedostających się z głębi Afryki przez Libię do Europy. Mało kto chce pamiętać, że jeszcze niedawno Kadafi zatrzymywał imigrantów za darmo. Warto było go zabijać w imię demokracji?

Jerzy Witaszczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.