Przegląd tygodnia Jerzego Witaszczyka [8-14 CZERWCA]

Czytaj dalej
Jerzy Witaszczyk

Przegląd tygodnia Jerzego Witaszczyka [8-14 CZERWCA]

Jerzy Witaszczyk

Subiektywny przegląd tygodnia Jerzego Witaszczyka

Piątek

Minister sportu Witold Bańka zapowiedział, że nie pojedzie do Rosji na otwarcie piłkarskich mistrzostw świata ani na żaden mecz reprezentacji Polski. Inni politycy PiS też. Już od marca wiadomo, że na rosyjskich stadionach nie pojawi się prezydent Andrzej Duda. Takiego despektu i wywołanego nim stresu Putin może nie przeżyć.

Sobota

Dwa zespoły medyków zostały zaatakowane i okradzione podczas bezpłatnego badania biednych pacjentów w Du Noon, dzielnicy Kapsztadu (RPA) – donosi „Sovetan Life”. Mogłoby to dowodzić, że każdy dobry uczynek będzie przykładnie ukarany. Jednak nie zawsze i nie wszędzie tak jest. W poniedziałek Chińczyków wzruszył policjant Qin Weijie z Mianyang. Widząc, że starszy pan z trudem porusza się po przejściu dla pieszych, przeniósł go na drugą stronę ruchliwej ulicy. Była to ciężka praca: ze starcem na plecach musiał pokonać 12 pasów ruchu!

Niedziela

W Siemianowicach Śląskich 8-latek wjechał quadem pod autobus miejski. Chłopiec z ciężkimi obrażeniami trafił do szpitala. Tak bywa, kiedy jest się dzieckiem rodziców specjalnej troski.

*

200-kilometrowy ludzki łańcuch utworzyli mieszkańcy autonomicznego Kraju Basków w Hiszpanii. Domagali się prawa do głosowania w sprawie niepodległości ich regionu. Hiszpania jest krajem niepodzielnym – głosi tamtejsza konstytucja. Przekonali się o tym Katalończycy, którzy w zeszłym roku też usiłowali wybić się na niepodległość.

Poniedziałek

Krowa Penka nie zostanie uśpiona – ogłosiła bułgarska Agencja ds. Bezpieczeństwa Żywności. Zgodnie z unijnymi przepisami krowa miała być uśmiercona, gdyż poszła sobie do Serbii, która nie należy do Unii Europejskiej. Tylko dzięki temu, że tysiące ludzi stanęło w jej obronie. przeprowadzono badania, które wykazały, że poza Unią też można żyć zdrowo. Jawor Geczew z fundacji Cztery Łapy powiedział gazecie „Trud”, że sprawa Penki jest już czwartą w tym roku kompromitacją Agencji ds. Bezpieczeństwa Żywności. Na przykład w lutym jej pracownicy zabili 100 egzotycznych ptaków w zoo, bo wydawało im się, że są chore na ptasią grypę.

Wtorek

Chiński wazon z XVIII wieku został sprzedany na aukcji Sotheby's w Paryżu za 16,2 miliona euro. Rodzina, która kupiła antyk pod koniec XIX wieku, przez dziesięciolecia przechowywała go na poddaszu w pudełku po butach. – Dziadkowie nie lubili tego wazonu, my również – powiedział właściciel antyku. Warto przejrzeć na strychu pudełka po butach. Może dziadek kupił chińską wazę lub przynajmniej złote jajo Fabergé?

Środa

Leszek Miller stwierdził w RMF FM, że poważni ludzie nie powinni zajmować się konstytucyjnymi pytaniami prezydenta Dudy. Oceniając ich poziom, zażartował, że na czasie byłoby pytanie, czy jesteśmy za tym, żeby reprezentacja Polski grała na każdym mundialu.

Czwartek

Singapur wydał 20 milionów dolarów na organizację spotkania Trumpa z Kimem – podlicza „Strait Times” i stwierdza, że była to doskonała inwestycja, która niewielkim kosztem wypromowała miasto-państwo na całym świecie. Informacje o spotkaniu przywódców USA i Korei Północnej to świetna reklama, która ściągnie do Singapuru turystów, ich pieniądze oraz inwestycje.

Jerzy Witaszczyk

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.