Justyna Wojciechowska-Narloch

Przedsiębiorcy dostaną pieniądze na inwestycje

Poniedziałkowa wideokonferencja marszałka zgromadziła na łączach ponad 50 uczestników. Udało się nawet uzyskać połączenie z daleką Zambią, dokąd także Fot. Andrzej Goiński Poniedziałkowa wideokonferencja marszałka zgromadziła na łączach ponad 50 uczestników. Udało się nawet uzyskać połączenie z daleką Zambią, dokąd także popłyną pieniądze
Justyna Wojciechowska-Narloch

25 mln zł dla najbardziej innowacyjnych firm w regionie oraz 370 tys. zł na wsparcie działalności placówek niosących pomoc chorym, niepełnosprawnym i osieroconym - temu poświęcone było zdalne spotkanie marszałka Piotra Całbeckiego z beneficjentami udzielanej pomocy.

54 przedsiębiorców z regionu dostanie w sumie 25 mln zł na wydatki inwestycyjne. Pieniądze pochodzą z Regionalnego Programu Operacyjnego. To biznesmeni, którzy w swojej codziennej działalności wykorzystują najróżniejsze innowacje. I to właśnie na finansowanie tych nietuzinkowych rozwiązań i zakup m.in. nowych linii technologicznych pieniądze daje Urząd Marszałkowski. Najwyższa bezzwrotna dotacja to 500 tys. zł, najniższa - 200 tys. zł. W sumie dofinansowanie nowych rozwiązań ze strony samorządu województwa wynieść mogło nawet 85 proc. ich wartości.

- To dopiero pierwszy etap. W sumie na ten cel mamy 86 mln zł, a pieniądze trafią do 175 przedsiębiorców - mówi marszałek Piotr Całbecki. - Wśród unikatowych rzeczy produkowanych w naszym regionie są na przykład kapsuły relaksacyjne dla ośrodków SPA, które pomagają leczyć schorzenia kostno-mięśniowe oraz stany depresyjne. Są też produkty z branży medycznej czy spawalniczej.

Wśród beneficjentów znalazł się np. Faber z Włocławka, który jest jednym z lokalnych liderów w dziedzinie obróbki skrawaniem elementów metalowych. Firma zainwestuje w unowocześnienie technologii produkcji. Umocni ją to na tym niełatwym rynku, a w sytuacji szykującej się w związku z epidemią Covid-19 recesji pozwoli, dzięki podwyższeniu jakości produkcji, na utrzymanie miejsc pracy

Grudziądzka firma Bio-Ksel jest liczącym się w kraju producentem aparatury do diagnostyki medycznej. Pieniądze z RPO wykorzysta do sfinansowania prac badawczo-wdrożeniowych nad własnym, oryginalnym projektem analizatora do oznaczania układu krzepnięcia krwi, a następnie uruchomienia jego produkcji.

W trakcie internetowego łączenia podsumowano także styczniowy charytatywny bal marszałka, który odbył się na Jordankach. Przypomnijmy, że dzięki otwartym sercom jego uczestników i wsparciu lokalnych przedsiębiorców udało się zebrać 370 tys. zł. Wszystkie te pieniądze trafią do placówek w regionie.

Na liście beneficjentów jest Hospicjum dla dzieci „Nadzieja” w Toruniu. To placówka sprawująca opiekę medyczną, pielęgniarską i farmakologiczną nad dziećmi i młodzieżą cierpiącymi na nieuleczalne choroby. Znalazł się tam także Dom Pomocy Społecznej w Chełmnie prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo. Placówka ma 152 mieszkańców niepełnosprawnych intelektualnie oraz przewlekle somatycznie chorych.

Wsparcie trafi też do Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci i Młodzieży w Kamieniu Krajeńskim. Mieszka tam pięćdziesięcioro podopiecznych - dzieci i młodych ludzi niepełnosprawnych intelektualnie oraz z tak zwaną niepełno-sprawnością sprzężoną.

Placówka Opiekuńczo-Wychowawcza dla Dziewcząt w Pniewitem (powiat chełmiński) sprawuje opiekę nad czternastoma dziewczętami. Tam także trafią środki zebrane na balu. Wsparcie otrzymają także polskie misje w Angoli, Indonezji i Zambii.

Justyna Wojciechowska-Narloch

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.