Propozycje w sprawie TK za kilka tygodni [wideo]

Czytaj dalej
Fot. Piotr Smoliński
Damian Witek

Propozycje w sprawie TK za kilka tygodni [wideo]

Damian Witek

Specjalny zespół powołany przez marszałka Sejmu ma za kilka tygodni przedstawić propozycje kompromisu ws. Trybunału Konstytucyjnego.

Na poniedziałkowej konferencji prasowej w Sejmie prof. Jan Majchrowski, przewodniczący specjalnego zespołu, który ma przedstawić kompromisowe propozycje w sprawie Trybunału Konstytucyjnego, zapowiedział, że efekty pracy komisji powinniśmy poznać w ciągu najbliższych kilku tygodni. - Efektem pracy zespołu ekspertów ds. problematyki Trybunału Konstytucyjnego będzie dokument zawierający merytoryczną propozycję rozwiązania sporu wokół TK - poinformował.

Politycy opozycji sceptycznie podchodzą do tych zapowiedzi. Katarzyna Lubnauer, posłanka Nowoczesnej, powiedziała dla Agencji Informacyjnej Polska Press, że jest to próba grania na czas, a nie sposób rozwiązania problemu. - Mamy wrażenie, że jest to zespół prawników związanych z PiS - dodała.Marcin Kierwiński z Platformy Obywatelskiej zaznaczył, że wystarczy przestrzegać wytycznych Komisji Weneckiej, jak wyjść z kryzysu konstytucyjnego, i nie potrzeba dodatkowej komisji, która jest upolityczniona.

- Powinniśmy zebrać się klubami i starać się dogadać wewnątrz - powiedział dla AIP Marek Jakubiak z klubu Kukiz’15.

9 marca TK orzekł, że nowelizacja ustawy autorstwa PiS, zmieniająca tryb jego pracy, jest niezgodna z konstytucją. Takiego samego zdania jest Komisja Wenecka, która badała sprawę na wniosek szefa MSZ. Z kolei rząd stwierdził, że uchwała TK z 9 marca jest nieważna, gdyż została podjęta z pominięciem uchwalonej w grudniu ustawy. Rząd odmawia publikacji marcowego wyroku trybunału.

Damian Witek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.