Kamila Kamiennik

Projekt ,,Bez granic’’ połączy Żary i Brody

Ryszard Kowalczuk, wójt gminy Brody Fot. Fot. Lucyna Makowska Ryszard Kowalczuk, wójt gminy Brody, pozyskał dofinansowanie na przebudowę trzech ulic
Kamila Kamiennik

Miliony na dofinansowanie, ogromne inwestycje. Już niedługo mieszkańcy dwóch miejscowości będą się cieszyć nowymi drogami.

W Żarach już niedługo ruszy przebudowa ul. Zielonogórskiej, właśnie w ramach przedsięwzięcia ,,Bez granic’’. Ten projekt zdecydowanie łączy różne gminy. Plusem tego programu są większe szanse na dofinansowanie na niektóre inwestycje . Od kilku tygodni na ul. Zielonogórskiej w Żarach można zauważyć postępujące prace , min. zaznaczone do wycinki drzewa. Choć mieszkańcy widzą potrzebę rozwoju miasta, które dostało kilka milionów dofinansowania na realizację tej inwestycji, to jednak nie podoba im się, że w Żarach wycina się coraz więcej drzew.

Prawie 10 mln zł dofinansowania otrzymały Żary i Brody na drogowe inwestycje

- Czy nic już nie można zrobić z tymi drzewami? - pisze w liście do redakcji Arek Górski, mieszkaniec Żar. Zapytaliśmy żarski urząd miasta, kto wydał zgodę na wycinkę kilkunastu drzew przy ul. Zielonogórskiej. Sprawa wycinki była wcześniej konsultowana ze Starostwem Powiatowym w Żarach. Pracownicy starostwa wydali zgodę na wycinkę ze względu na realizację inwestycji związanej z przebudową ul. Zielonogórskiej.

Druga gmina, która bierze udział w programie to Brody. Mimo, że zmiany nie będą drastyczne, to w miejscowości szykuje się spora rewolucja.

- Na inwestycję otrzymaliśmy ok. 3 mln. 600 tys. zł. Nasz wkład własny to ponad 600 tys. Dzięki projektowi ,,Bez granic’’ zostaną wyremontowane trzy ulice w Brodach, ul. Wolności, Plac Zamkowy i ul. Szkolna. Przebudowa tych odcinków potrwa prawdopodobnie do końca roku. 28 lutego ogłosiliśmy konkurs na wykonawcę inwestycji, a jego rozstrzygnięcie zaplanowaliśmy na 21 marca - mówi Ryszard Kowalczuk, wójt Brodów.

Na trzech ulicach zostanie wymieniona powierzchnia drogi na...taką samą, ponieważ na inny rodzaj nawierzchni nie zgodził się konserwator.

- Będziemy musieli zerwać starą kostkę i położyć nową. Jest jednak jeden warunek, musi być wykonana z takiego samego materiału, ponieważ na inny nie zgodziła się pani konserwator - mówi R. Kowalczuk.

Każda inwestycje niesie za sobą pewne konsekwencje. W przypadku ul. Zielonogórskiej w Żarach, robotnicy będą musieli wyciąć kilkanaście drzew, ponieważ takie założenia zostały ujęte w projekcie. W przypadku Brodów wycinka drzew nie wchodzi w rachubę, bo władze gminy nie uzyskały zgody od konserwatora.

- Przy ul. Wolności znajduje się pięć lip, w tym jedna chora, która kwalifikowała się do wycinki. Jednak wspólnie z konserwatorem doszliśmy do wniosku, że nie będziemy wycinać żadnego drzewa, tylko w przyszłości posadzimy nowe, w tej samej alei - dodaje R.Kowalczuk.

Ryszard Kowalczuk, wójt gminy Brody
Fot. Lucyna Makowska Ryszard Kowalczuk, wójt gminy Brody, pozyskał dofinansowanie na przebudowę trzech ulic
Kamila Kamiennik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.