Program "Za życiem" bez Koszalina

Czytaj dalej
Fot. Archiwum
Joanna Boroń

Program "Za życiem" bez Koszalina

Joanna Boroń

Kobiety w ciąży powikłanej mogą korzystać z kompleksowej opieki, dodatkowego wsparcia, ale nie w Koszalinie.

Od kwietnia trzy zachodniopomorskie szpitale realizują nowy program związany z opieką koordynowaną nad kobietą w ciąży oraz dzieckiem do 3. roku życia. Program ten to efekt ustawy o wsparciu kobiet w ciąży i rodzin „Za życiem”. Jego głównym założeniem jest to, że kobiety w ciąży powikłanej będą miały zapewnioną opiekę psychologiczną, a świadczenia dla ciężarnych będą udzielane bez kolejki. W ramach dziecięcej opieki koordynowanej realizowana jest też zintegrowana opieka neonatologiczna, wielospecjalistyczna opieka pediatryczna oraz programy rehabilitacyjne dla dzieci.

Koszalina na liście brak

Dlaczego na liście nie ma koszalińskiego szpitala? Dyrektor Andrzej Kondaszewski tłumaczy: - Udział w programie “Opieka koordynowana nad kobietą w ciąży oraz dzieckiem do 3. roku życia” jest dobrowolny. Uznajemy za celowe i uzasadnione założenia ustawy „Za życiem”, natomiast pewne obowiązki z niej wynikające w przypadku naszego szpitala wymagają przemyśleń organizacyjnych, dlatego jesteśmy na etapie analizowania naszych możliwości. Oceniamy zarówno zasady jego funkcjonowania, jak również to, w jaki sposób wpłynąć może na sytuację finansową szpitala. Mamy jeszcze czas na zgłoszenie swojego udziału w programie. Oczywiście, zależy nam na realizowaniu projektów Ministerstwa Zdrowia dotyczących poprawy jakości świadczenia usług medycznych. Jesteśmy w tej sprawie w stałym kontakcie z dyrektorem NFZ.

Dyrektor uspokaja pacjentki. - Trzeba podkreślić, że nie będąc w tym programie i tak zabezpieczamy kobietom w ciąży, mamom i ich nowo narodzonym dzieciom kompleksową opiekę, a także pełną dostępność do świadczeń medycznych zgodnie z naszymi możliwościami. Jesteśmy jedynym szpitalem w tej części województwa z III stopniem referencyjności, który jest w stanie zapewnić opiekę i pomoc kobiecie z ciążą zagrożoną. Pozostałe szpitale w regionie mają I stopień, a to oznacza, że każda ciąża zagrożona jest i tak kierowana do naszego szpitala. Powoduje to okresowy brak miejsc w oddziałach i konieczność przekierowywania pacjentek do innych szpitali, głównie w Szczecinie - wyjaśnia dyrektor Kondaszewski.

Szczegóły programu

Opieka koordynowana to jeden z elementów programu „Za życiem”. Nowy rodzaj opieki otrzymają kobiety z powikłaną ciążą oraz urodzone już dzieci z poważnymi wrodzonymi wadami, a także wcześniaki. Opieką objęte będą dzieci do trzeciego roku życia, u których zdiagnozuje się ciężkie i nieodwracalne upośledzenie lub nieuleczalną chorobę. Po wykryciu wady u dziecka kobiety będą kierowane do szpitali, gdzie, jeżeli będzie to możliwe, nienarodzone dziecko będzie poddawane operacji finansowanej przez NFZ.

Joanna Boroń

Od 2000 roku, w którym zrobiłam dyplom na wydziale prawa poznańskiego uniwersytetu, pracuję w naszych lokalnych mediach - Głosie Koszalińskim oraz jego portalach internetowych, które swoim zasięgiem obejmują teren dawnego województwa koszalińskiego.


Zajmuję się zdrowiem i szeroko rozumianym stylem życia – w tym też kulinariami, które również prywatnie są moją pasją – mam niezłą kolekcję kulinarnych książek, które nie są jedynie ozdobą półek, ale inspiracją do kulinarnych eksperymentów.


Prócz tego w swojej pracy zajmuje się tematami społecznymi, bardzo często zainspirowanymi sygnałami naszych czytelników i internatów. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.