Prezydent Zielonej Góry chce zawiesić straż miejską

Czytaj dalej
Fot. Mariusz Kapała
Leszek Kalinowski

Prezydent Zielonej Góry chce zawiesić straż miejską

Leszek Kalinowski

W miejsce straży miejskiej w Zielonej Górze ma powstać służba porządkowa. Czy pozwala na to prawo? Opinie są różne.

Na wtorkowej (2 lutego) sesji nie pojawił się projekt uchwały, dotyczący likwidacji straży miejskiej. Zapowiadał go prezydent Janusz Kubicki w „GL” po opublikowaniu filmów, na których funkcjonariusze spali w samochodzie i bawili się telefonami. Temat podchwyciły ogólnopolskie media.

Prezydent zapowiedział natomiast, że zawiesi straż miejską. Procedura już się rozpoczęła, poszły pisma do związków zawodowych...

By formację zlikwidować, potrzebna byłaby zgoda rady. A jak mówił J. Kubicki - np. kluby PiS i PO są przeciw. Stąd zawieszenie. Zdaniem gospodarza Winnego Grodu wiele osób było niezadowolonych z pracy straży miejskiej. Na jego Facebooku mieszkańcy piszą, że likwidacja formacji to dobry pomysł.
- To nie jest tak, że tylko filmik czy inne incydenty miały wpływ na moją decyzję - zaznaczył prezydent. - Czarę goryczy przelała wypowiedź jednego ze strażników, że wszyscy wiedzieli, iż komendant często przychodzi do pracy pod wpływem alkoholu. I nikt tego nie zgłosił?!

Radny Tomasz Nesterowicz (SLD) podkreślił, że nie można podejmować decyzji pod wpływem emocji. Jeśli coś działa nie tak, potrzebna jest głęboka analiza, dyskusja i propozycje naprawy sytuacji.
- Wszyscy mają stracić pracę, bo parę osób popełniło błąd? To kuriozalne - zauważył radny. - Jeśli tak ma wyglądać zarządzanie miastem, to w tej chwili wszyscy pracownicy powinni się bać. Każdy wydział może być rozwiązany za błąd jednego z pracowników. Poza tym tak naprawdę, oficjalnie nikt nic nie wie. Najpierw mamy medialną informację o komendancie złapanym na podwójnym gazie. Potem nagle filmik znikąd, na którym widać, że jest z lata...

Straży można by kupić campery, by się im dobrze spało - mówi prezydent Janusz Kubicki

Za utrzymaniem straży miejskiej opowiedział się też radny Jacek Budziński, który mówi, że funkcjonariusze zawsze reagowali na jego zgłoszenia. Podejmowali 23 tysiące interwencji w ciągu roku. Nie wyobraża sobie, by ich zadania porządkowe miała przejąć policja.
Prezydent chce w miejsce straży powołać służby porządkowe. Sprzęt, auta są... Przewodniczący rady Adam Urbaniak (PO) uważa, że nie tak łatwo zawiesić straż miejską.
- Prezydent nie może tego zrobić. Taka możliwość prawnie nie istnieje - stwierdził.- W ustawie o strażach gminnych słowo „zawieszenie” pojawia się tylko raz. Można zawiesić strażnika, wobec którego toczy się postępowanie karne, a nie całą straż in gremio. To rada miasta powołuje straż i może zadecydować o jej likwidacji.

- Strażnicy są miejskimi pracownikami, jeśli nie wywiązują się ze swoich obowiązków należycie, to mogę ich zawiesić - uznał prezydent. - Dziś działają oni na inne zasadzie niż przed laty.

Historia się powtarza

Leszek Kalinowski

Jestem dziennikarzem działu informacyjnego. W "Gazecie Lubuskiej" pracuję od 1991 roku. Najczęściej poruszam tematy związane z Zieloną Górą i oświatą (przez lata prowadziłem strony dla młodzieży "Alfowe bajerowanie" - pozdrawiam wszystkich Alfowiczów rozsianych dziś po świecie). Z wykształcenia jestem magistrem filologii polskiej. Ukończyłem też dziennikarstwo oraz logopedię, a także podyplomowe studia "Praktyczne aspekty pozyskiwania funduszy unijnych".


Dziś zajmuje sie sprawami, dotyczącymi Zielonej Góry i regionu, zwłaszcza interesuja mnie tematy, związane z: 


- budową Centrum Zdrowia Matki i Dziecka, 


https://gazetalubuska.pl/jak-zmienia-sie-centrum-zdrowia-matki-i-dziecka-w-zielonej-gorze-kiedy-zakonczenie-prac/ar/c1-14995845


- rozwojem Uniwersytetu Zielonogórskiego, w tym m.in, medycyny, 


https://gazetalubuska.pl/zielona-gora-mistrzostwa-polski-w-szyciu-chirurgicznym-studentow-medycyny-zdjecia-wideo/ar/c1-14620323


- rozbudową Szpitala Uniwersyteckiego w Zielonej Górze, 


https://gazetalubuska.pl/ale-sie-dzieje-w-szpitalu-uniwersyteckim-zobacz-jak-sie-zmieniaja-rozne-obiekty/ar/c14-15111792


- inwestycjami oświatowymi i poziomem nauczania w szkołach, 


https://gazetalubuska.pl/egzamin-osmoklasisty-z-jezyka-polskiego-za-nami-zobacz-jak-bylo/ar/c5-15028564


- komunikacją miejską i elektrycznymi autobusami. 


https://gazetalubuska.pl/zobacz-jak-zmienia-sie-centrum-przesiadkowe-zdjecia/ga/13729844/zd/32684686


W wolnej chwili lubię popływać, jeździć na rowerze, obejrzeć spektakl teatralny, posłuchać koncertu, zwiedzać mało znane miejsca, poznawać nowych ludzi, od których czerpię wiele pozytwynej energii. 


 

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.