Prezydent: Nie przewidujemy lockdownu w szkołach

Czytaj dalej
Fot. fot. adam jankowski / polska press
Leszek Rudziński

Prezydent: Nie przewidujemy lockdownu w szkołach

Leszek Rudziński

– Rok szkolony rozpoczyna się normalnie. Nie zakłada się absolutnie żadnego lockdownu. Nie zakłada się absolutnie żadnej nauki w jakichś specjalnych systemach hybrydowych czy innych – mówił prezydent Andrzej Duda po zakończeniu obrad Rady Gabinetowej.

Dziś w południe odbyło się posiedzenie Rady Gabinetowej, którą zwołał prezydent Andrzej Duda. Dyskusja poświęcona była stanowi przygotowań na powrót uczniów do szkół.

- Rok szkolony rozpoczyna się normalnie. Nie zakłada się absolutnie żadnego lockdownu. Nie zakłada się absolutnie żadnej nauki w jakichś specjalnych systemach hybrydowych czy innych. Dzieci i młodzież normalnie idą do szkoły tak jak zawsze. Oczywiście szkoły zostały dodatkowo wyposażone w infrastrukturę zabezpieczającą – zapewnił prezydent po zakończeniu posiedzenia.
Duda podkreślił, że według przewidywań „życie szkolne będzie toczyło się normalnie”. - Realizowany jest Narodowy Program Szczepień. Mamy nadzieję, że zaszczepi się więcej osób, ale nie planuje się wprowadzenia szczepień obowiązkowych - mówił.

Prezydent zachęca do szczepień

Andrzej Duda przypomniał, że szczepienia dla dzieci będą proponowane rodzicom, a ci jeśli się zgodzą na szczepienie dziecka, to od 3. tygodnia roku szkolnego będą mogli je zgłosić do szczepienia.

Prezydent podkreślił, że zachęca do szczepień, ale nie są one obowiązkowe. - Twardo jednak minister i premier stąpają po ziemi i zapowiadają, że będzie IV fala. Ale minister Niedzielski powiedział, że Polska jest na tę falę przygotowana. Szczepionki dla obywateli są. Łóżka szpitalne także są. Ale nie przewiduje się, żeby ta fala była bardzo wysoka. Przewiduje się, że będzie to przebiegało znacznie spokojniej – mówił.

Prezydent przedstawił statystyki, które pokazują, że szczepienia działają i przynoszą efekty. - Do szpitala trafiają osoby niezaszczepione – powiedział.
Przywoływał również dane podane przez ministra zdrowia, zz których wynika, że 98 proc. zachorowań kończących się hospitalizacją dotyczy osób, które nie były szczepione, a ci, którzy nie byli szczepieni i zachorowali ciężko to na ogół osoby o szczególnie obniżonej odporności.

Przygotowania MEiN do nowego roku szkolnego

Ministerstwo Edukacji i Nauki przedstawiło dotąd m.in. wytyczne dotyczące zaleceń sanitarnych. Są to w dużej mierze rozwiązania znane z poprzedniego roku szkolnego. Główne zasady to: rekomendacja szczepień, dezynfekcja, zachowanie dystansu społecznego oraz zasad higieny, korzystanie z maseczek w miejscach wspólnych oraz częste wietrzenie pomieszczeń zamkniętych.

Część wytycznych dotyczyło uprawnień dyrekcji placówek. Dyrektor szkoły może zawiesić zajęcia dla grupy uczniów lub całej szkoły i przejść na naukę zdalną po uzyskaniu pozytywnej opinii właściwego państwowego powiatowego inspektora sanitarnego oraz zgody organu prowadzącego. Zgoda i opinia mogą być wydane w trybie pilnym, np. ustnie, pisemnie w formie adnotacji, telefonicznie, za pomocą środków komunikacji elektronicznej lub za pomocą innych środków łączności. Następnie muszą one zostać utrwalone.

MEiN zadeklarowało, że wspólnie z Rządową Agencją Rezerw Strategicznych wyposaży szkoły i placówki w dodatkowy sprzęt oraz środki ochrony osobistej, finansowane z budżetu państwa. Łącznie na ten cel przeznaczymy 100 mln zł. Są to stacje dezynfekujące z funkcją mierzenia temperatury, termometry oraz środki ochrony osobistej – maseczki, rękawiczki, płyny dezynfekujące. Do szkół trafi prawie 32 tys. sztuk stacji do dezynfekcji z funkcją mierzenia temperatury. Stacje można umieścić przy wejściu do szkoły na stojaku lub bezpośrednio na ścianie. Będą one wyposażone w zapas płynu do dezynfekcji (30 litrów na 1 stację).

Leszek Rudziński

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.