Prezydent Andrzej Duda w Katowicach na Forum dla Wolności i Rozwoju Law4Growth [WIDEO, ZDJĘCIA]

Czytaj dalej
Fot. Lucyna Nenow/Dziennik Zachodni
Patryk Drabek

Prezydent Andrzej Duda w Katowicach na Forum dla Wolności i Rozwoju Law4Growth [WIDEO, ZDJĘCIA]

Patryk Drabek

Prezydent Andrzej Duda przyjechał w czwartek do Katowic, by wziąć udział w Forum dla Wolności i Rozwoju Law4Growth, który trwa w Międzynarodowym Centrum Kongresowym.

Głowie państwa przekazano główne postulaty przedsiębiorców i ekspertów zajmujących się zmianami konkretnych regulacji prawnych, które w tej chwili hamują rozwój firm i ograniczają skuteczną ekspansję na rynki zagraniczne.

Wśród postulatów znalazło się m.in. stworzenie spójnego systemu podatkowego, ograniczenie „luki” w VAT oraz wspieranie przedsiębiorczości m.in. poprzez ulgi innowacyjne i podatek równych szans.

Zaproponowano także większe zaangażowanie w proces legislacyjny na poziomie Unii Europejskiej, ujednolicenie prawa bankowego czy też ujednolicenie regulacji dotyczących działalności firm pożyczkowych.

Andrzej Duda w Katowicach:

Eksperci wskazywali również na konieczność powołania Narodowego Forum Kontraktowego i branżowych sądów specjalnych, konieczność zmian w ustawie o odnawialnych źródłach energii i wprowadzenie rynku mocy w elektroenergetyce, a jeśli chodzi o zdrowie mówiono m.in. o tym, że pracodawcy powinni zapewnić szczególną ochronę zdrowia osób w wieku produkcyjnym.

W przypadku transportu wskazywano z kolei m.in. reaktywację zawieszonego projektu rozwoju „Koleje Dużych Prędkości”, wpisanie zawodu kierowca - mechanik do klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego czy też zmianę klasyfikacji dróg umożliwiającą dopuszczalne naciski na oś do 11,5 tony.

Postulaty związane z mediami to m.in. reforma prawa autorskiego czy też rezygnacja z rejestracji tytułów prasowych.

- To wydarzenie jest ważne z dwóch przyczyn. Po pierwsze eksperci rozmawiają o ważnych sprawach społecznych i państwowych, po drugie - inicjatywa jest obywatelska. Dziękuję za myśl o państwie, za myśl, która w tym przypadku nie ma charakteru zinstytucjonalizowanego. Dla mnie to prawdziwa emanacja społeczeństwa obywatelskiego. Dziękuję za tę wielką pracę - podkreślał prezydent Andrzej Duda, który jest honorowym patronem Forum dla Wolności i Rozwoju Law4Growth.

Prezydent dziękował także za zaproszenie do bardzo symbolicznego gmachu.

- Gusta są różne, ale (MCK - dop. red.) robi wrażenie panie prezydencie (słowa kierowane do prezydenta Katowic Marcina Krupy - przyp. red.) i nisko kłaniam się wszystkim tym, którzy przyczynili się do realizacji tego - w mojej opinii - pięknego obiektu w samym centrum Katowic. Tak ważnym miejscu dla Polski. To serce polskiego przemysłu tutaj na Śląsku - mówił prezydent RP.

Podkreślał też, że ma głębokie przekonanie o konieczności naprawy RP w bardzo wielu obszarach. Jego zdaniem naprawy wymaga nie tylko Polska, ale także Unia Europejska. Odniósł się także do postulatów ekspertów i przedsiębiorców. Zapewnił, że wszystkie zostaną szczegółowo przeanalizowane, ale nie może obiecać, że wszystkie zostaną wdrożone w życie.

Prezydent Andrzej Duda mówił również, że praktyka polegająca na tym, że nie uwzględnia się postulatów obywateli, a w zasadzie praktycznie się ich nie rozpatruje i udaje się, że się ich nie widzi i nie słyszy, nie prowadzi do niczego dobrego, a na pewno nie prowadzi do budowy społeczeństwa obywatelskiego i nie buduje poczucia odpowiedzialności za sprawy państwowe.


*Firmy pogrzebowe z woj. śląskiego umierają przez długi
*Nowi posłowie i senatorowie z woj. śląskiego ZOBACZ
*Loteria paragonowa: Jak się zarejestrować? Kiedy losowanie nagród?
*Jesteś Ślązakiem, Zagłębiakiem, czy czystym gorolem? ROZWIĄŻ QUIZ
*PiS chce zlikwidować gimnazja i obowiązek szkolny 6-latków REFORMA SZKOLNA

Patryk Drabek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.