Prezes Kaczyński rządzi w Polsce [grafiki]

Czytaj dalej
Fot. 123rf
Paweł Więcek

Prezes Kaczyński rządzi w Polsce [grafiki]

Paweł Więcek

Wielki sondaż „Gazety Lubuskiej” i 17 innych dzienników regionalnych Polska Press Grupy. Wysokie poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości. Ryszard Petru liderem opozycji wobec rządu.

Jak wynika z badania, najwięcej zwolenników ma Prawo i Sprawiedliwość. Chęć głosowania na tę formację deklaruje 34,5 procent respondentów. Łeb w łeb idą Nowoczesna oraz Platforma Obywatelska. Ponad 11 procent ankietowanych utożsamia się z ruchem KUKIZ’15. Gdyby wybory odbyły się teraz, poza Sejmem znalazłoby się Polskie Stronnictwo Ludowe. Z kolei szans na wejście do parlamentu nie zyskuje Sojusz Lewicy Demokratycznej. Notowania partii KORWiN oraz Razem utrzymują się mniej więcej na poziomie z elekcji do Sejmu w październiku 2015 roku.

Sondaż zrealizowany od 10 do 16 lutego metodą bezpośredniego wywiadu ankieterskiego z wykorzystaniem papierowego kwestionariusza (PAPI). Badanie wykonano we wszystkich 16 województwach na reprezentatywnej dla tych jednostek administracyjnych próbie liczącej w każdym przypadku 500 respondentów. Wyniki ogólnopolskie wywiedziono z uzyskanego zbioru ankiet poprzez taki dobór rekordów, który gwarantował osiągnięcie punktu reprezentacji dla struktury społecznej Polski pod względem miejsca zamieszkania, płci oraz wieku.

Poparcie dla partii politycznych w skali kraju

Prezes Kaczyński rządzi w Polsce [grafiki]

W ramach badania poproszono wyborców poszczególnych partii o określenie siły poparcia dla wskazanej formacji na pięciostopniowej skali, gdzie „1” oznaczało słabą identyfikację, a „5” - bardzo mocną. Jak się okazuje, najwięcej zagorzałych zwolenników ma Prawo i Sprawiedliwość - 39,7 procent elektoratu tego ugrupowania podało cyfrę „5”. Jednocześnie tylko 3,1 procent oraz 5,5 procent zdefiniowało swoją relację z PiS, posługując się wskaźnikami odpowiednio: „1” i „2”.

37,5 procent wyborców Nowoczesnej siłę poparcia dla formacji określiło na „4”. Tę samą wartość wskazało 34,2 procent elektoratu KUKIZ’15. Na poziomie „4” swoje przywiązanie do Polskiego Stronnictwa Ludowego deklaruje 33,3 głosujących na tę partię. W przypadku PO odsetek wynosi 31,4 procent.

Poparcie dla partii politycznych w rozkładzie na województwa

Prezes Kaczyński rządzi w Polsce [grafiki]

Jeśli przyjąć, że wyborcy, którzy stopień poparcia dla swoich formacji lokują w przedziale 1-2, są najbardziej niestabilną częścią elektoratu gotową do przeniesienia swoich partyjnych sympatii, powody do zmartwienia mają Nowoczesna, Platforma oraz PSL.
W przestrzeni publicznej pojawiają się sugestie, iż faktyczną, choć nieformalną, bo nie wynikającą z roli w strukturach rządu, władzę w kraju sprawuje prezes PiS Jarosław Kaczyński. W ramach badania zapytano zatem respondentów, kto, ich zdaniem, podejmuje najważniejsze decyzje w państwie. 65 procent ankietowanych nie miało wątpliwości - tą osobą jest Jarosław Kaczyński. Tylko 18,2 procent wskazało premier Beatę Szydło.

Kto faktycznie rządzi w kraju

Prezes Kaczyński rządzi w Polsce [grafiki]

Rafał Chwedoruk: Kaczyński znalazł dla siebie komfortową pozycję

Według 46,7 procent respondentów liderem opozycji wobec rządu PiS jest szef Nowoczesnej Ryszard Petru. Przewodniczący PO Grzegorz Schetyna w tym kontekście uzyskał 25,1 procent wskazań.

Zdaniem 40,3 procent badanych rządy PiS łamią zasady demokracji. Jako dobrą reformę kraju działania gabinetu Beaty Szydło określiło 34,6 procent respondentów. Co czwarty ankietowany nie dostrzega różnicy między aktywnością obecnej ekipy a tym, co robiła Platforma oraz ludowcy.

Autor: Paweł Więcek

O sondażu

Badanie zrealizowane przez 18 regionalnych dzienników Polska Press Grupy we współpracy z Regionalnym Ośrodkiem Badania Opinii Publicznej „Dobra Opinia”.
W 2015 roku nasz sondaż przed drugą turą wyborów prezydenckich zdobył „Złoty Puchar Pytii” przyznany przez Centrum Badań Ilościowych nad Polityką UJ.

Paweł Więcek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.