Poznańskie Centrum Świadczeń zachęca: Wniosek na wyprawkę szkolną czy 500+ lepiej złóż elektronicznie. Unikniesz kolejek

Czytaj dalej
Fot. Waldemar Wylegalski
Bogna Kisiel

Poznańskie Centrum Świadczeń zachęca: Wniosek na wyprawkę szkolną czy 500+ lepiej złóż elektronicznie. Unikniesz kolejek

Bogna Kisiel

W Poznańskim Centrum Świadczeń pełna mobilizacja. Do kolejnej akcji świadczeniowej urzędnicy przygotowywali się od dawna. Cel jest jeden – nie dopuścić do gigantycznych kolejek, a będą, ale ich długość zależy od samych poznaniaków. To mieszkańcy zadecydują, czy będzie to „Dobry start”, czy falstart. Właśnie ten program rządowy popularnie zwany wyprawką szkolną przyprowadzi do PCŚ kilkadziesiąt tysięcy nowych klientów.

- Z naszych szacunków wynika, że pojawi się około 26 tysięcy klientów, którzy do tej pory nie mieli kontaktu ze świadczeniami – mówi Grzegorz Karolczyk, dyrektor PCŚ.

Świadczenie w ramach programu „Dobry start” wynosi 300 zł. Jest wypłacane jednorazowo. Ma charakter powszechny czyli przysługuje bez względu na wysokość dochodów rodziny. Przysługuje ono uczniom do 20 roku życia lub do 24 roku życia w przypadku dziecka z niepełnosprawnością. Wyprawka nie dotyczy studentów, uczniów szkół policealnych czy dla dorosłych.

- Pierwotnie górna granica wynosiła 18 lat – przypomina G. Karolczyk.

- Wtedy świadczeniem objętych zostałoby 52 tysiące dzieci, teraz będzie ich około 60 tysięcy. Do końca jednak nie wiemy ile wpłynie wniosków. Podobnie było w 2016 roku, gdy wprowadzano 500+, wtedy też trudno było oszacować liczbę klientów.

Do końca listopada

- Spodziewamy się ponad 40 tysięcy wniosków na „Dobry start”, które będą dotyczyć około 60 tysięcy uczniów – dodaje Damian Napierała, zastępca dyrektora PCŚ. - Wynika to stąd, że niektórzy mają dwoje czy troje dzieci w wieku szkolnym, a taki rodzic składa tylko jeden wniosek. We wniosku jest tabela, która umożliwia umieszczenie danych pięciorga dzieci. W przypadku większej liczby dzieci, trzeba wypełnić drugi wniosek.

W dalszej części artykułu:

 • Jak poprawnie wypełnić wniosek na "Dobry start"?
 • Gdzie będą znajdować się mobilne punkty składania wniosków?
 • O czym warto pamiętać, by uniknąć stania w kolejce?
Pozostało jeszcze 78% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Bogna Kisiel

Wszystko co dotyczy Poznania, czym żyją mieszkańcy jest mi bliskie. Pod lupę biorę decyzje władz, działalność miejskich spółek, instytucji, związków międzygminnych. Bacznie wsłuchuję się w głos poznaniaków i radnych. Od lat śledzę rozwój aglomeracji poznańskiej, działania podejmowane przez powiat poznański, szczególnie bacznie obserwuję gminę Czerwonak. Chętnie podejmuję tematy społeczne, historie ludzi zmagających się z przeciwnościami losu, pomysły młodych ludzi, które mogą zrewolucjonizować nasze życie. Interesują mnie rozwiązania komunikacyjne, problematyka zagospodarowania przestrzennego i gospodarki odpadami, bo jeśli w tych obszarach nie znajdziemy rozsądnych rozwiązań, to zapłacą za to przyszłe pokolenia.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.