Poznań: Bezpłatna aplikacja do zgłaszania dzikich wysypisk. Ziemowit Borowczak: Razem z mieszkańcami posprzątamy miasto [ROZMOWA]

Czytaj dalej
Fot. Pixabay
Bogna Kisiel

Poznań: Bezpłatna aplikacja do zgłaszania dzikich wysypisk. Ziemowit Borowczak: Razem z mieszkańcami posprzątamy miasto [ROZMOWA]

Bogna Kisiel

O bezpłatnej aplikacji „Poznań w porządku”, umożliwiającej mieszkańcom zgłaszanie dzikich wysypisk, przepełnionych koszy itp. mówi Ziemowit Borowczak, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Poznania.

Jaki jest cel wprowadzenia aplikacji umożliwiającej mieszkańcom zgłaszanie dzikich wysypisk, przepełnionych koszy itp.?
Ziemowit Borowczak: Ma służyć jak najlepszemu utrzymaniu czystości w Poznaniu. Jeśli chcemy mieć czysto, to nie tylko akcyjnie sprzątajmy miasto, ale postarajmy się pomóc urzędnikom w walce z nielegalnymi wysypiskami. Poznaniacy słyną z zamiłowania do porządku. Liczymy na to, że wspólnie posprzątamy Poznań.

Co trzeba zrobić, by z niej skorzystać?
Można z niej skorzystać, wchodząc na stronę www.porzadek.poznan.pl lub pobrać ją na smartfona z systemem Android. Za pewien czas będzie ona też dostępna na telefonach z systemem iOS. Najpierw trzeba założyć konto i zalogować się, bo jest to aplikacja, która wykorzystuje procedurę administracyjną i nie możemy działać na zgłoszenia anonimowe. Zgłoszenie można dodać bez logowania, ale wymaga to podania adresu mailowego i potwierdzenia przez kliknięcie w link weryfikacyjny przesłany na wskazany adres.

Logujemy się i co dalej?
Na stronie internetowej korzystamy z mapy Poznania, na której zaznaczamy miejsce, w którym znajdują się odpady. Gdy natkniemy się na nie, idąc ze smartfonem, po zalogowaniu pokaże się nam miejsce, w którym się znajdujemy. Trzeba w nie kliknąć. Lokalizacja zostanie zapisana co ułatwi nam jej odnalezienie. Możemy podpiąć zdjęcie tego co znaleźliśmy i dołączyć krótki opis.

Co dzieje się po przyjęciu zgłoszenia?
Trafia ono do Wydziału Gospodarki Komunalnej, gdzie zostaje zweryfikowane i skierowane do właściciela danego terenu z prośbą o usunięcie nieporządku. Mieszkaniec będzie wiedział komu zgłoszenie zostało przekazane. Na każdym etapie będzie miał wgląd kto się tą sprawą zajmuje aż do informacji o posprzątaniu danego terenu. Aplikacja pozwala, żeby nieprawidłowości zgłoszone przez jednego użytkownika były obserwowane przez inne osoby, zainteresowane stanem czystości na danym obszarze.

Bogna Kisiel

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.