Poznaj wszystkie tajemnice Wielkanocy

Czytaj dalej
Dorota Pietrus

Poznaj wszystkie tajemnice Wielkanocy

Dorota Pietrus

Święta Wielkanocne składają się z wielu symboli, których korzeni należy szukać w kulturze ludowej. Idealną okazją do porozmawiania na ten temat było zorganizowane w niedzielę, 25 marca w Zagrodzie Edukacyjnej Ostoja Dworska w Leśnicy, gmina Małogoszcz spotkanie ukazujące dawne zwyczaje i obrzędy wielkanocne. Kto zna się na tym lepiej jak nie gospodynie i gospodarze, którzy wciąż mocno związani są z kulturą ludową i przekazują ją młodszym w różny sposób. Dlatego podczas wydarzenia nie zabrakło gospodyń z Koła Gospodyń Wiejskich z Ciesiel oraz przedstawicieli Zespołu Pieśni i Tańca Małogoszcz działającym przy Domu Kultury .

Święta Wielkanocne są wyjątkowe, a niektóre tradycje związane z tym okresem sięgają nawet XIV wieku. To czas, w którym tradycja ludowa i obrzędy religijne oraz świat przyrody splatają się w jedno.

W kościele katolickim świętuje się zwycięstwo Jezusa nad śmiercią, a tradycje ludowe kultywują wydarzenia zarówno ze względu na duchowy wymiar sprzed ponad dwóch tysięcy lat, jak i podkreślają naturalne przemiany w przyrodzie - wiosna rozpoczyna nowy cykl życia, obsiewania, zbierania plonów i cieszenia się nimi.

O Wielkanocy na naszej wsi przed laty opowiadał Grzegorz Szymański,właściciel Ostoi Dworskiej, inicjator spotkania. 

Pozostało jeszcze 80% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Dorota Pietrus

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.