Grzegorz Drążek

Powiat stargardzki. Szykuje się zmiana starosty

Ireneusz Rogowski (z lewej) 9.04 przegrał wybory prezydenta Ireneusz Rogowski (z lewej) 9.04 przegrał wybory prezydenta
Grzegorz Drążek

Powstaje nowy układ sił w samorządach miejskim i powiatowym. Na ważne stanowiska przymierzani są przedstawiciele Ligi Powiatu Stargardzkiego, Marcin Przepióra i Waldemar Gil.

Już w kampanii wyborczej słychać było głosy, że jeśli prezydentem Stargardu zostanie Rafał Zając, to popierające go stowarzyszenie Stargard XXI i Liga Powiatu Stargardzkiego doprowadzą do zmian zarówno w samorządzie miejskim, jak i powiatowym. Na ważne stanowiska są przymierzane osoby z LPS: Marcin Przepióra, który zrezygnował ze startu w wyborach prezydenta miasta i wsparł Rafała Zająca oraz Waldemar Gil, w kadencji 2010-2014 starosta stargardzki.

- Liga Powiatu Stargardzkiego nie jest zainteresowana stanowiskiem zastępcy prezydenta miasta - mówiły przed wyborami osoby z jej środowiska. - Marcin Przepióra chce pozostać dyrektorem Zespołu Szkół nr 2. Ale może też zostać nowym przewodniczącym rady miejskiej.

Tuż po wyborach prezydenta miasta, w których zwyciężył Rafał Zając, Marcin Przepióra został wybrany na kolejne pięć lat dyrektorem ZS 2, w konkursie ogłoszonym przez powiat. W najbliższy wtorek podczas sesji rady miejskiej może pojawić się wniosek o odwołanie ze stanowiska przewodniczącej Agnieszki Ignasiak, która niedawno rozstała się ze Stargar-dem XXI i o powołanie Marcina Przepióry.

- To możliwy scenariusz - potwierdza osoba związana ze stowarzyszeniem Stargard XXI.

Nasz rozmówca nie potwierdza natomiast innej nieoficjalnej informacji, że w prezydium rady miejskiej miejsce Zdzisława Wilka z Prawa i Sprawiedliwości miałaby zająć Edyta Do-mińczak.

Jeszcze większe zmiany szykują się w samorządzie powiatowym. Tam może dojść do zmiany na stanowisku starosty. Od początku tej kadencji starostą jest Ireneusz Rogowski z PiS, który objął to stanowisko dzięki wsparciu szerokiej koalicji, w której są między innymi Stargard XXI i LPS. Kiedy jednak Ireneusz Rogowski wystartował w przedterminowych wyborach prezydenta Stargardu, zmieniło się nastawienie tych stowarzyszeń do jego osoby. Batalię o prezydenturę Ireneusz Rogowski wyraźnie przegrał z Rafałem Zającem, a teraz musi liczyć się z tym, że przestanie być starostą.

- Słyszymy o tym, że starosta zostanie odwołany, nam brakuje jednego głosu w radzie powiatu, żeby się przed tym obronić i żeby pozostał obecny układ sił - powiedziała nam jedna z osób z PiS. - Wiemy, że starostą chciałby znów być Waldemar Gil.

Były starosta na razie nie mówi o powrocie na to stanowisko.

- Może ta szeroka koalicja, która teraz jest, będzie jeszcze potrafiła się porozumieć - mówi Waldemar Gil, radny powiatowy. - Prawdą jest, że jest niezadowolenie z pracy zarządu.

Wśród potencjalnych kandydatów na nowego starostę wymienia się też Iwonę Wiśniewską, która kolejną kadencję jest w zarządzie powiatu stargardzkiego, a reprezentuje w nim Stargard XXI. Rozmowy na temat zmiany starosty, a co za tym idzie rozwiązaniu całego zarządu, trwają.

- Zarząd powiatu stargardzkiego nie funkcjonuje tak jak powinien, zarówno jeśli chodzi o współpracę wewnątrz tego gremium, jak i jego współpracę z radnymi powiatowymi - uważa Zdzisław Rygiel, prezes stowarzyszenia Stargard XXI i radny powiatowy. - Możliwa jest zmiana we władzach powiatu.

W najbliższą środę odbędzie się sesja rady powiatu. Na niej może się pojawić wniosek o odwołanie starosty. Zgodnie z przepisami, głosowanie mogłoby się odbyć po co najmniej 30 dniach od złożenia wniosku. Jak nieoficjalnie się dowiedzieliśmy, możliwy jest także taki scenariusz, że Ireneusz Rogowski sam złoży rezygnację ze stanowiska starosty.

Grzegorz Drążek

Interesuje mnie wszystko to, co dzieje się w Stargardzie. Dlaczego? Bo stąd jestem i tutaj pracuję. Jestem dziennikarzem Głosu Szczecińskiego od roku 2001 i od początku pracuję w redakcji w Stargardzie. Publikuję na portalach internetowych stargard.naszemiasto.pl i GS24.pl. Pomagam czytelnikom rozwiązać ich problemy, opisuję codzienne wydarzenia z miasta, relacjonuję mecze koszykarzy Spójni Stargard, bywam na wydarzeniach kulturalnych, przygotowuję też bardzo lubiane przez czytelników archiwalne galerie zdjęć Stargardu.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.