Materiał informacyjny Yen Anita Zdanek

Postanowienia łatwe do spełnienia! – czyli jak wytrwać w marzeniach o idealnej sylwetce

Postanowienia łatwe do spełnienia! – czyli jak wytrwać w marzeniach o idealnej sylwetce
Materiał informacyjny Yen Anita Zdanek

Jedno z czołowych miejsc na liście postanowień noworocznych zajmuje przejście na dietę. W ten sposób formułujemy cele takie jak: od Nowego roku idę na siłownię, rzucam palenie, nie piję alkoholu, nie jem słodyczy i nigdy nie kupuję Coca-Coli! Często decyzje o odchudzaniu są podejmowane po okresie świątecznym, kiedy waga wskazuje więcej, niż byśmy chcieli. Z drugiej strony, nowy rok traktujemy jako nowy początek, czas na wprowadzanie zmian. Dlaczego więc bardzo rzadko udaje się nam wytrwać w postanowieniach noworocznych?

„Najczęstszym błędem jest narzucanie sobie zbyt wielu drastycznych zmian.” – mówi dietetyczka Naturhouse Jędrzejów, mgr Anita Zdanek - „Podejmujemy się nagłej rewolucji i zbyt radykalnych działań, co niestety zwykle kończy się porażką. Próby natychmiastowej i całkowitej zmiany dotychczasowych nawyków żywieniowych oraz chęć ekspresowej utraty nadmiernych kilogramów w bardzo krótkim czasie są nierealne.”

Jak zatem formułować postanowienia by nie wpaść w pułapki błyskawicznej i szkodliwej dla zdrowia diety?

Pułapka nr 1 – źle określone cele
Najczęściej są to nierealne cele kilogramowe, czyli oczekiwanie ogromnej i błyskawicznej redukcji masy ciała, przykładowo schudnę 20kg. Z tego powodu gdy po pierwszych kilku dniach cyferki na wadze nie zmieniają się, my tracimy chęci, motywację i zrażamy się do pomysłu redukcji masy ciała,
Pułapka numer 2 – niezliczona ilość celów
Zwykle zaczynamy od ulubionego „od poniedziałku idę na dietę”, ale na tym nie kończymy. „Zamiast dać sobie przestrzeń i czas na realizację celów, tworzymy niekończącą się listę: nie będę jeść słodyczy, pójdę na basen raz w tygodniu, nie najlepiej codziennie i dodatkowo na siłownię. Wyrzucam wszystkie chipsy do kosza, jutro idę na zakupy i kupuję tylko zdrową żywność i książkę kucharską i… ta wyliczanka nie ma końca.” – mówi dietetyczka Naturhouse Jędrzejów, mgr Dominika Woźniczko – „Zamiast postawić sobie jeden realny cel podejmujemy próby realizacji kilku na raz, co często podcina nam skrzydła”
Pułapka numer 3 – brak planu
Czyli idziemy na żywioł, przez co wprowadzamy totalny chaos. Zamiast skupić się na jednej rzeczy łapiemy się za robienie wszystkiego co przyjdzie nam do głowy. Brakuje nam konkretnych kroków jakie powinniśmy podjąć by zrealizować cel, a także systematyczności. Plan działania jest ważny – bez niego zamiast „odhaczać” kolejne sukcesy na liście popadamy w frustrację, a w konsekwencji w rezygnację.
Pułapka numer 4 – brak miejsca na odstępstwa
Zniechęca nas najmniejsze potknięcie. Pominiemy jeden dzień na siłowni albo zjemy kawałek ciasta, bo koleżanka w pracy ma urodziny i w ten sposób rzucamy cały plan „bycia fit”, bo po co się męczyć skoro pokusy czyhające na każdym kroku są silniejsze od nas. Nie pozwalamy sobie na najmniejszy błąd czy odstępstwo, ponieważ skutkuje to powrotem do starych nawyków.

Od czego zacząć?

Przede wszystkim od wyciągnięcia wniosków i następnie na ich podstawie sformułowania celów. Dlaczego zawsze wieczorem dosłownie rzucasz się na jedzenie, a w ciągu dnia masz ochotę na przekąski? Może powodem jest zbyt mała ilość posiłków w pierwszej połowie dnia – czy zjadasz śniadania przed pójściem do pracy/szkoły? Zacznij od tego.
„Dobrze określony cel to taki, który jest realny” – podpowiada mgr Dominika Woźniczko –„Zakładajmy więc: schudnę 5kg, ale w miesiąc, a nie w tydzień. Przeanalizuj swój jadłospis, nie zmieniaj wszystkiego - nie zabieraj sobie wszystkiego od razu! Zacznij od rzeczy prostych i małymi kroczkami zmierzaj do celu, na przykład nie zakładaj całkowitego wykluczenia słodyczy z diety – pozwól sobie na zjedzenie kilku kostek czekolady 2 razy w tygodniu zamiast całej tabliczki co drugi dzień.”
„Często dieta kojarzona jest negatywnie, głównie dlatego, że wiąże się z dużą ilością zmian, musimy wywrócić nasz jadłospis do góry nogami, zacząć gotować wymyślne potrawy. W naszym gabinecie udowadniamy, że wcale tak nie jest” – mówi mgr Anita Zdanek – „Większość prawidłowo skomponowanych, smacznych i prostych w przygotowaniu posiłków składa się z produktów łatwo dostępnych. Pokazujemy, że nie trzeba dużej ilości produktów i dużych umiejętności kulinarnych aby przygotować posiłki, które nas zasycą, sprostają naszym wybrednych kubkom smakowym i przy okazji będą dla nas zdrowe.”
Ostatnia rada? Pozwól sobie zboczyć z ustalonego kursu, ale wróć na dobrą drogę. Postanowienia noworoczne często już w połowie stycznia są wspomnieniem ponieważ po okresie ekscytacji związanej z nowym początkiem, wraca codzienność, a wraz z nią stare nawyki i milion okazji, by „zgrzeszyć”.

„Zawsze podkreślamy, że nie tyjemy od poszczególnych produktów, a od ilości w jakiej je zjadamy. Nakładanie sobie zbyt dużych restrykcji żywieniowych nigdy nie jest dobrym rozwiązaniem.” – podkreślają obie dietetyczki.
„Często zapędzamy się w postanowieniach i zapominamy o tym co najważniejsze, czyli żeby będąc na diecie poprawić swoje samopoczucie i przyczynić się do poprawy stanu zdrowia. Odchudzamy się tylko z myślą o poprawie wyglądu sylwetki, co również jest błędem.” – dodaje mgr Anita Zdanek.
„W pierwszej kolejności wykonajmy badania, skonsultujmy się z lekarzem, a następnie z dietetykiem i stopniowo wspólnie wprowadzajmy zmiany mające na celu poprawę nawyków żywieniowych i zmianę stylu życia.” – dodaje mgr Dominika Woźniczko. „Cel, dokładny plan działania oraz pogodzenie się ze świadomością czyhających na nas pułapek i możliwych potknięć – dopiero to pozwoli cieszyć się wymarzonymi efektami i zdrowiem i na takie rozwiązania stawiamy w naszym gabinecie dietetycznym.”

Naturhouse Jędrzejów z powodzeniem odchudza mieszkańców powiatu Jędrzejowskiego już od 2014 roku. Dzięki uprzejmości naszych pacjentów możemy pochwalić się wspaniałymi metamorfozami, które działy się na naszych oczach. Ponadto jako jedyni w powiecie jesteśmy trzykrotnymi laureatami Pleciscytu Orłów Medycyny, zostaliśmy również wyróżnieni Certyfikatem Firmy Godnej Zaufania, Certyfikatem Gabinet Polecany przez Pacjentów a nasza dietetyk mgr Anita Zdanek jest Złotym Orłem Medycyny 2020 oraz 2021!

Fachowa wiedza i ciągłe podnoszenie kwalifikacji sprawiają, że możemy w pełni pomóc każdemu, kto zgłosi się do naszego Centrum Dietetycznego. Oprócz kuracji odchudzających prowadzimy terapie żywieniowe osób z różnymi jednostkami chorobowymi tj. Hashimoto, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca czy insulinooporność. Ponadto nasi dietetycy: mgr Anita Zdanek oraz mgr Dominika Woźniczko uczą zdrowych nawyków od najmłodszych lat, tworząc diety dla dzieci od 6 roku życia.

Centrum Dietetyczne Naturhouse Jędrzejów mieści się przy ul. 11 Listopada 22 w samym centrum naszego miasta Zachęcamy do kontaktu telefonicznego: 662 216 447.

Materiał informacyjny Yen Anita Zdanek

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.