Bogna Skarul

Ponad 830 mln zł trafiło do rodzin z programu 500+

Ponad 830 mln zł trafiło do rodzin z programu 500+
Bogna Skarul

Najwięcej, bo 31 proc. Polaków przyznało, że pieniądze z programu wydali na kupno odzieży dla dzieci, a 29 proc. na nowe obuwie.

Ponad 830,7 mln zł zasiliło budżety domowe ponad 104,6 tysięcy rodzin w województwie i objęło ponad 151,6 tys. dzieci. W Szczecinie rodziny otrzymały przez ostatni rok ponad 165,5 mln zł, a pieniądze dotarły do ponad 21,5 tys. rodzin, w których jest 29,2 tys. dzieci uprawionych do świadczeń.

- Najwięcej bo 4,5 tys. zł pobiera w Szczecinie rodzina gdzie jest dziewięcioro uprawnionych do świadczeń dzieci - mówi Maciej Homis, rzecznik prasowy Szczecińskiego Centrum Świadczeń, które w mieście zajmuje się obsługą programu. - Rodzina na utrzymaniu ma dziesięcioro dzieci. Jedno już skończyło 18 lat, więc nie przysługują mu już świadczenia.

Ponad 51 procent dzieci w zachodniopomorskim uprawnionych jest do otrzymania pieniędzy z programu, z tego 56 proc. z gmin wiejskich i 46 proc. z gmin miejskich.

Jak wynika z badań CBOS z marca tego roku większość, bo 77 proc. Polaków popiera program „Rodzina 500+”. Uważają, że pieniądze te mają pozytywny wpływ na budżety domowe. Pieniądze jakie trafiają do rodzin mają także wpływ na poprawę relacji małżeńskich i rodzinnych (tak twierdzi 15 proc. Polaków) oraz na długość spędzania czasu z dziećmi (14 proc. wskazań).

Zdaniem ministerstwa Program „Rodzina 500+” ma również pozytywny wpływ na poprawę warunków materialnych. Jest coraz mniej osób korzystających z pomocy społecznej i pomocy w postaci dożywiania (o 10 proc. mniej). Dzięki programowi ubóstwo zmalało ogółem o 48 proc., a ubóstwo skrajne o 98 proc. W 2016 roku urodziło się w Polsce o ponad 16 tys. dzieci więcej niż w 2015 roku. W tym roku rząd spodziewa się, że tych urodzeń będzie jeszcze więcej - nawet od 25 do 35 tys.

Z badań Finansowy Barometr ING wynika, że dzięki pieniądzom z programu rodzice mogli kupić dzieciom odzież (31 proc.), obuwie (29 proc.), a także wyjechać na wakacje (22 proc.). Ponad 22 proc. rodzin pieniądze przeznaczyło też na książki i pomoce naukowe, 20 proc. na zajęcia dodatkowe dla dzieci. Aż 17 proc. rodziców pieniądze wydało na wycieczki szkolne.

Bogna Skarul

gospodarka morska, biznes, pogoda i różne takie

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

plus.gs24.pl

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2022 Polska Press Sp. z o.o.