Ponad 600 Mołdawian legalnie pracuje w województwie łódzkim. Rekord należy do...

Czytaj dalej
Fot. brak
Alicja Zboińska

Ponad 600 Mołdawian legalnie pracuje w województwie łódzkim. Rekord należy do...

Alicja Zboińska

Przybywa cudzoziemców, którzy legalnie pracują w Łodzi i województwie łódzkim i płaca składki na ubezpieczenie. Najliczniejszą grupą są Ukraińcy, ale znacząco rośnie także liczba mieszkańców Mołdawii, którzy zdecydowali się na pracę u nas.

Wystarczyły cztery miesiące, by liczba zatrudnionych i ubezpieczonych cudzoziemców w naszym województwie wzrosła o 6 tysięcy. Takich osób jest obecnie 32.600. Podobne zjawisko występuje zresztą w całym kraju, tylko od końca ubiegłego roku do końca kwietnia tego roku na polskim rynku pracy przybyło 54 tys. osób, a ogólna liczba cudzoziemców legalnie pracujących w Polsce zbliża się do pół miliona. Jest ich już 494 tys.

Zdecydowanie wyróżniają się Ukraińcy, których w kraju pracuje już ponad 360 tys., zaś w samym województwie łódzkim 26 tys. Systematycznie jednak zwiększa się liczba innych obcokrajowców.

- Od końca ubiegłego roku do końca kwietnia tego roku aż o 200 procent wzrosła w województwie liczba ubezpieczonych Mołdawian - zauważa Monika Kiełczyńska, rzecznik regionalny ZUS województwa łódzkiego. - Na koniec ubiegłego roku było 193 Mołdawian, a na koniec kwietnia już 609, czyli ponad 400 osób więcej.

Ilu obcokrajowców pracuje w województwie łódzkim? Jakie nacje poza Ukraińcami mieszkają i pracują w regionie? Ile mogą zaorobić cudzoziemcy? 

Pozostało jeszcze 62% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Alicja Zboińska

Jestem dziennikarką Dziennika Łódzkiego, zajmuję się głównie sprawami konsumenckimi, pomocą naszym czytelnikom w rozwiązywaniu codziennych problemów. Piszę artykuły o tematyce społecznej, gospodarczej, na przykład o trendach na rynku pracy, działalności przedsiębiorstw. Zajmuję się również szeroko pojętym handlem, zmianami w działalności galerii handlowych, nie tylko w dobie pandemii.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.