Anna Folkman

Pomoc non stop w powikłanej ciąży

Kontynuacją koordynowanej opieki nad ciążą powikłaną jest utworzenie dziecięcej opieki koordynowanej. Opieką taką będą objęte cieżko chore dzieci do Fot. Sebastian Wołosz Kontynuacją koordynowanej opieki nad ciążą powikłaną jest utworzenie dziecięcej opieki koordynowanej. Opieką taką będą objęte cieżko chore dzieci do ukończenia 3 roku życia
Anna Folkman

Od marca dwa szpitale ze Szczecina są w tym programie

Program opieki koordynowanej nad kobietą w ciąży powikłanej wprowadzono od 1 stycznia tego roku. Mogą go realizować ośrodki II lub III poziomu referencyjnego. Bez skierowań, limitów i kolejek. Ośrodek musi zagwarantować, że kobieta przez 24 godz. na dobę, 7 dni w tygodniu otrzyma pełne wsparcie, opiekę ambulatoryjną i leczenie szpitalne w razie konieczności. Opieka koordynowana nad ciążą powikłaną to koniec ze skierowaniami - ośrodek realizujący program opieki ma obowiązek umówić matkę na badania i dostosować się do jej potrzeb. Opieka jest w pełni nielimitowa, zapewnia wszelkie świadczenia w sposób bezkolejkowy. Kobiety otrzymają także opiekę psychologiczną. NFZ zapewnia, że ma pieniądze na nielimitowane świadczenia w ramach tej opieki.

- Klinika Położnictwa i Ginekologii SPSK nr 2 umowę na udział w programie koordynowanej opieki nad ciężarną podpisał jako jeden z pierwszych w regionie. Generalnie nie zmienia on zbyt wiele w dotychczas prowadzonych przez nasz szpital klinice i poradni świadczeniach medycznych dla kobiet w ciąży czy w połogu - mówi dr n. med. Rafał Rzepka, lekarz kierujący kliniką - Program zakłada aktywne działanie personelu medycznego w zachęcaniu rodzącej do porodu naturalnego. Nasz zespół ma w tym już duże doświadczenia i jeśli oczywiście sytuacja na to pozwala, namawiamy kobietę do porodu drogami natury i udzielamy wsparcia na każdym jego etapie.

- Po podpisaniu umowy nie wprowadzono rewolucyjnych zmian w opiece i będzie się ona odbywała właściwie jak dotychczas, ponieważ szpital zapewniał do tej pory kompleksową opiekę - zauważa Joanna Woźnicka ze szpitala przy ul. Unii Lubelskiej. - Pacjentki kliniki w Policach, które przystąpią do programu opieki koordynowanej w ciąży powikłanej, otrzymają pełną i wyczerpującą informację oraz udostępniony zostanie całodobowy numer telefonu do kontaktu z lekarzem lub położną. - Podkreślam przy tym, że taka możliwość istniała dotychczas - dodaje Woźnicka. - Nowością natomiast jest wymóg nagrywania rozmów.

Anna Folkman

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.