Pomoc non stop. W ciąży bez limitów i kolejek

Czytaj dalej
Anna Folkman

Pomoc non stop. W ciąży bez limitów i kolejek

Anna Folkman

Dwa szpitale kliniczne ze Szczecina włączyły się do programu, który zapewnia kobietom w ciąży powikłanej pomoc non stop. W regionie są w sumie tylko cztery placówki, które mogłyby to robić

- To obowiązywanie ustawy „Za Życiem” umożliwiło wprowadzenie opieki koordynowanej w szerokim zakresie, którą objęte będą m.in. kobiety w ciąży powikłanej, zagrożonej, spodziewające się dziecka, które w życiu płodowym zostało dotknięte nieuleczalną lub ciężką chorobą a także tych dzieci, które zostały dotknięte chorobą w okresie okołoporodowym - mówi dr Wojciech Zawalski autor rozwiązań opieki koordynowanej, dyrektor Departamentu Świadczeń Opieki Zdrowotnej Narodowego Funduszu Zdrowia.

Program opieki koordynowanej nad kobietą w ciąży powikłanej wprowadzono od 1 stycznia. Mogą go realizować ośrodki II lub III poziomu referencyjnego.

Bez skierowań, limitów i kolejek

- Ośrodek musi zagwarantować, że kobieta przez 24 godz. na dobę, 7 dni w tygodniu otrzyma pełne wsparcie, opiekę ambulatoryjną i leczenie szpitalne w razie konieczności - dodaje dr Zawalski. - Opieka koordynowana nad ciążą powikłaną to koniec ze skierowaniami - ośrodek realizujący program opieki ma obowiązek umówić matkę na badania i dostosować się do jej potrzeb. Opieka jest w pełni nielimitowa, zapewnia wszelkie świadczenia w sposób bezkolejkowy. Kobiety otrzymają także opiekę psychologiczną.


Dwa szpitale ze Szczecina

NFZ zapewnia, że ma pieniądze na nielimitowane świadczenia w ramach tej opieki. Szpitale otrzymają dodatkowe środki, by je realizować.

Ośrodki, które wejdą do programu będą mogły nawet oferować terapię wewnątrzmaciczną finansowaną z NFZ. Polska jest liderem w tego typu operacjach. Każdy z ośrodków o II lub III poziomie referencyjności może przystąpić do programu i realizować taką opiekę. Nie ma trybu konkursowego.

W naszym województwie są cztery takie ośrodki, które spełniają warunek wejścia do programu. To szpital w Zdrojach w Szczecinie, szpital na szczecińskich Pomorzanach, klinika w Policach a także szpital w Koszalinie. Do programu mogą przystąpić te placówki, które deklarują minimum 600 porodów rocznie i jednocześnie zabezpieczą dostęp do poradni ginekologiczno-położniczych oraz położnej.

Od 1 marca dwa szpitale kliniczne w Szczecinie - szpital na Pomorzanach oraz klinika w Policach należąca do szpitala przy ul. Unii Lubelskiej, świadczą opiekę koordynowaną dla kobiet w ciąży powikłanej.

Lekarz całą dobę, ale rozmowa nagrywana

- W myśl podpisanej umowy z NFZ na sprawowanie opieki koordynowanej nad kobietą w ciąży, podczas porodu i w połogu nie wprowadzono rewolucyjnych zmian w opiece i będzie się ona odbywała właściwie jak dotychczas, ponieważ szpital zapewniał do tej pory kompleksową opiekę - zauważa Joanna Woźnicka ze szpitala przy ul. Unii Lubelskiej. - Obecnie kobiety w ciąży, które zgłoszą się do programu, uzyskają w ramach opieki finansowanej przez NFZ, pełnoprofilową opiekę w tych okresach. Warto podkreślić, że ciężarna będzie mogła zgłosić się do programu na każdym etapie ciąży. Szczególną pomoc medyczną uzyskają kobiety w przypadku prenatalnego zdiagnozowania wad rozwojowych u dziecka, ciężkich chorób oraz w sytuacji niepowodzenia położniczego. Dodatkowo został położony nacisk na pomoc psychologiczną dla tej grupy pacjentek.

Pacjentki kliniki w Policach, które przystąpią do programu opieki koordynowanej w ciąży powikłanej, otrzymają pełną i wyczerpującą informację oraz udostępniony zostanie całodobowy numer telefonu do kontaktu z lekarzem lub położną.

- Podkreślam przy tym, że taka możliwość istniała dotychczas - dodaje Woźnicka. - Nowością natomiast jest wymóg nagrywania rozmów.

Ponadto pacjentki będą mogły ocenić jakość świadczonych usług w ośrodku poprzez wypełnienie ankiety, co mogły czynić dotychczas, bo szpital je prowadził.

Także dla dzieci

Kontynuacją koordynowanej opieki nad ciążą powikłaną jest utworzenie dziecięcej opieki koordynowanej, którą mogą oferować ośrodki o III stopniu referencyjności jeśli chodzi o neonatologię, czyli te które przyjmują najtrudniejsze przypadki.

Opieką taką będą objęte dzieci do ukończenia 3 roku życia, u których zdiagnozowano ciężkie i nieodwracalne upośledzenie albo nieuleczalną chorobę zagrażającą ich życiu, które powstały w prenatalnym okresie rozwoju dziecka lub w czasie porodu a także noworodkom urodzonym przedwcześnie o bardzo niskiej masie urodzeniowej.

Od nowego roku kobiety w ciąży mają wybór. Ich ciążę może prowadzić, tak jak dotychczas, lekarz specjalista z dziedziny ginekologii i położnictwa lub położna. Nowe obowiążujące przepisy obejmują tylko ciąże fizjologiczne.a

Anna Folkman

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.