Polski Kościół za sprawą afery pedofilskiej w tarapatach? Spokojnie, nie z takich już wychodził

Czytaj dalej
Fot. Narodowe Archiwum Cyfrowe
Krzysztof Błażejewski

Polski Kościół za sprawą afery pedofilskiej w tarapatach? Spokojnie, nie z takich już wychodził

Krzysztof Błażejewski

Kościół katolicki w Polsce nie tylko za sprawą uchylania się od zwalczania pedofilii w szeregach duchownych znajduje się w coraz większych tarapatach. Skostniała, nie z naszej epoki wasalna wręcz hierarchiczność, brak demokratyzacji, wystawny przepych, używanie tytulatury rodem ze średniowiecza nie pasuje do naszych czasów i coraz szybszych przemian.

Polski Kościół katolicki do niedawna, a szczególnie od czasów pontyfikatu Jana Pawła II, wydawał się być jako jeden z nielicznych w Europie nieskalaną ostoją katolicyzmu. Teraz jednak i on stanął przed chyba największym w swych dziejach wyzwaniem. Z wszelkich dotychczasowych konfliktów i kryzysów, których w ostatnim stuleciu było niemało, wychodził zawsze obronną ręką. Kiedy jednak ujawniono i nagłośniono, że za kościelnymi drzwiami bezkarnie dochodziło do wielkiej krzywdy bezbronnych dzieci, nawet najbardziej zagorzali katolicy, ślepo dotąd wierzący hierarchom, zaczęli mieć wątpliwości, czy można mieć zaufanie do kościelnej instytucji.

Sto lat temu, po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, Kościół katolicki stał się najwyższym autorytetem moralnym w kraju. Wierni masowo padali na kolana, całując ochoczo biskupów w pierścień z wiarą, że to dzięki Bogu i wierności Kościołowi katolickiemu Polska odzyskała niepodległość. Pojęcie Polak pozostało, tak jak pod zaborami, tożsame ze słowem katolik.

Poszli na kompromis

W powstałym państwie polskim pozycja Kościoła nie była jednak jasna. Polskę dwudziestolecia międzywojennego tworzyło społeczeństwo należące do różnych wyznań. Katolików - według najbardziej optymistycznych obliczeń - było około 75 proc. przy założeniu, że każdy musiał zadeklarować jakieś wyznanie. Ateiści dla świętego spokoju stawali się zatem najczęściej katolikami.

Jesteśmy świadkami tego, jak wrogowie nauki Chrystusa Pana i Kościoła wytężają wszystkie siły i używają wszelkich nowoczesnych środków, aby usunąć z życia prywatnego i publicznego wpływ Kościoła św.
Wojciech Korfanty

Z dalszej części artykułu dowiesz się: 

 • jak na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat Kościół radził sobie z aferami pedofilskimi
 • jakie wydarzenie było przełomem dla Kościoła katolickiego w Polsce
Pozostało jeszcze 77% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Krzysztof Błażejewski

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.