Policja ocenia stan bezpieczeństwa w powiecie golubsko-dobrzyńskim

Czytaj dalej
Fot. KR
KR

Policja ocenia stan bezpieczeństwa w powiecie golubsko-dobrzyńskim

KR

Komendant powiatowy policji Dariusz Borowiec przedstawił stan bezpieczeństwa publicznego na terenie powiatu golubsko-dobrzyńskiego w minionym roku.

- W komendzie mamy trzy wakaty. Sytuacja kadrowa jest ustabilizowana, nie ma nadmiernych odejść ze służby – uspokaja komendant.

Zaznacza także, że jest tendencja spadkowa, jeśli chodzi o siedem kategorii najbardziej dokuczliwych społecznie przestępstw. Zalicza się tu: kradzieże, bójki, rozboje, wymuszenia.

- W naszym powiecie w minionym roku zdjęliśmy z rynku około 33 kg narkotyków. Mieliśmy 4 bójki, 2 rozboje i 1 zabójstwo – informuje insp. Dariusz Borowiec.

Ciężkie przestępstwa

Przestępstwa najcięższej kategorii w naszym powiecie to rzadkość. Niestety, policyjne statystyki biją na alarm, ponieważ po latach spadków liczby zabójstw, następuje wzrost tych zdarzeń. W 2016 roku było ich w kraju 456, w 2017 – już 513, a w minionym roku o kilka więcej. Kulisy zabójstwa, do którego doszło w minionym roku w Golubiu-Dobrzyniu ujawnia proces, który ruszył w tym tygodniu w Sądzie Okręgowym w Toruniu. 38-letni Marcin K. z Golubia-Dobrzynia został oskarżony o zabicie żony. Grozi mu dożywocie. Do zbrodni doszło w maju w jednej z kamienic w Golubiu-Dobrzyniu, kilkanaście miesięcy po ślubie pary. Kobieta przed tragedią wyprowadziła się ze wspólnego mieszkania. Odwiedziła je, by odebrać pieniądze, które miał jej zostawić mąż. W czasie tej wizyty została kilka razy ugodzona ostrym narzędziem w szyję i klatkę piersiową. Zmarła w szpitalu. Mężczyzna, który podczas tragedii był pijany odmówił w poniedziałek składania wyjaśnień w sądzie. Podczas śledztwa kilka razy zmieniał wersję zdarzeń. 

- Problem przemocy, z którym spotykają się funkcjonariusze w ponad 90 procentach przypadków towarzyszy problemowi alkoholowemu. Zdecydowana większość sprawców przemocy jest pijana – mówi insp. Dariusz Borowiec.

Jeśli chodzi o liczbę przestępstw w poszczególnych gminach, to najwięcej jest ich w miastach, ale tam też jest najwięcej mieszkańców. W powiatowych statystykach dominuje więc Golub-Dobrzyń i Kowalewo Pomorskie.

Dobra wykrywalność

- Utrzymuje się wysoka wykrywalność sprawców. Jest ona powyżej średniej. Nasza jednostka jest w grupie tych z najlepszą wykrywalnością – dodaje komendant.

Wskaźnik wykrywalności w powiecie to 81,44 proc. Średnia wojewódzka to 78,8 proc.

W minionym roku nasi policjanci wszczęli 485 postępowań przygotowawczych, mieli 4292 interwencje, ujawnili prawie 14 tys. wykroczeń – głównie w ruchu drogowym oraz związanych z zakłócaniem porządku publicznego.

- Sprawdza się Krajowa Mapa Zagrożeń, na którą mieszkańcy mogą nanosić swoje spostrzeżenia, anonimowo. U nas dominują zgłoszenia dotyczące spożywania alkoholu w miejscach publicznych, nadmiernej prędkości, parkowania w miejscach zabronionych – informuje insp. Borowiec.

Policjanci, by zwiększyć bezpieczeństwo, prowadzą szereg działań profilaktycznych, m.in. pogadanki, spotkania, debaty, odwiedzają szkoły, seniorów, przyjmują licznych gości zainteresowanych bezpieczeństwem i pracą w policji, organizują darmowe przeglądy aut, ale także prowadzą akcje nastawione na kontrole trzeźwości kierowców i prędkości.

KR

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.