Police: Krzesełko, które umożliwi „chodzenie” po schodach

Czytaj dalej
Olimpia Dudek

Police: Krzesełko, które umożliwi „chodzenie” po schodach

Olimpia Dudek

Policki ośrodek dzieci niepełnosprawnych zbiera pieniądze.

Wszystko zaczęło się, gdy mieszkająca na piętrze Ania, stanęła przed schodami i powiedziała, że nie da rady wejść do swojego pokoju.

Ania, podobnie jak inni podopieczni Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niepełnosprawnych Ruchowo w Policach, choruje na zanik mięśni. W placówce jest od siedmiu lat. Jej pokój mieścił się w jednym z budynków internackich na pierwszym piętrze. Dziewczyna przez lata sama wchodziła i schodziła ze schodów, ale w zeszłym roku choroba już na to nie pozwoliła.

- W maju 2016 musiałam zmienić pokój i przenieść się na dół, co nie było dla mnie łatwe, bo przyzwyczaiłam się do swojego kącika na górze - opowiada Ania. - Ale tu chodziło o moje bezpieczeństwo, ale też o to, że ktoś musiał mnie dźwigać i pomagać wchodzić po schodach, bo sama już nie dawałam rady. A to też jest przecież uciążliwe.

Wychowawcy, rodzice i uczniowie ośrodka postanowili, że zorganizują zbiórkę pieniędzy i zakupią specjalne krzesełko schodowe, dzięki któremu niepełnosprawni podopieczni, którzy nie mogą samodzielnie wejść po schodach, będą mogli nadal mieszkać w swoich pokojach na piętrze.

- Ze względu ma postępujący charakter chorób z jakimi zmagają się dzieci w naszym ośrodku, musimy robić wszystko, żeby mogły one normalnie funkcjonować - mówi Dorota Cydzik-Hornowska, kierownik kompleksu sportowo-rehabilitacyjnego. - Teraz uczniowie są asekurowani przez wychowawców, niektórzy wchodzą lub schodzą po prostu na pupie, a dzięki takiemu krzesełku będą mogli normalnie funkcjonować.

Zbiórka zaczęła się od „Góry grosza”, później były kiermasze, licytacje. Udało się zebrać około 6 tys. złotych. To jednak jest za mało. Koszt zakupu i montażu takiego krzesełka to 12 tys. zł. Póki co urządzenie zostałoby zamontowane w jednym budynku, ale potrzeb jest znacznie więcej.

- Wszystkie schody mamy takie same, więc krzesełko będzie można przenosić, ale najlepiej byłoby gdybyśmy mieli kilka takich urządzeń - dodaje Dorota Cydzik-Hornowska.

Na 4. lutego zaplanowany jest bal karnawałowy w Hotelu Dobosz w Policach. Organizatorem jest Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Amicus”. Na zabawie będą licytacje, loteria fantowa, a pieniądze zebrane na balu zostaną przekazane na zakup krzesełka. Do zbiórki dołączyła również PHU TRANSBUD - Podstawowa Stacja Kontroli Pojazdów przy ul. Obotryckiej 14b, która 11 lutego przeprowadzi bezpłatne badania diagnostyczne. Pieniądze za badanie będzie można wrzucić do puszki na krzesełko.

Olimpia Dudek

Redaktor online na co dzień. Bardzo skoncentrowana na MMA oraz tenisie, co też czasem daje upust na portalu.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.