Łukasz Winczura

Pół miliarda trafi do Tarnowa na nowe inwestycje w Azotach

Pierwsza z inwestycji ma być gotowa jesienią - będzie to supernowoczesne Centrum Badawczo-Rozwojowe spółki w Mościcach Fot. Artur Gawle Pierwsza z inwestycji ma być gotowa jesienią - będzie to supernowoczesne Centrum Badawczo-Rozwojowe spółki w Mościcach
Łukasz Winczura

Ponad 500 mln złotych pożyczyła Grupa Azoty z Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. Z tych pieniędzy sfinansuje dziesięć inwestycji w mościckiej fabryce.

Za uzyskane w ten sposób pieniądze zostanie unowocześniona linia produkcyjna kwasu azotowego technicznego. Jej wydajność wzrośnie do 1050 ton na dobę.

Wybudowana zostanie także specjalistyczna instalacja, która obniży koszty wytwarzania kaprolaktamu - flagowego produktu Grupy Azoty.

Z kolei nowa instalacja neutralizacji azotanu amonu będzie miała znaczenie dla poprawy ochrony środowiska. Budowane jest już Chemiczne Centrum Technologii i Rozwoju. Spółka stawia także na nową wytwórnię tworzyw modyfikowanych.

Wśród innych inwestycji finansowanych z kredytu znajdą się: modernizacja sieci wody grzewczej, nowa linia produkcyjna tarnamidu oraz silosy, w których przechowywany jest kwas azotowy techniczny. Część z tych inwestycji została wcześniej wpisana do planów rozwoju zakładów na lata 2015-2020.

Czytaj więcej:

 • Co wniosą nowe inwestycje?
 • Kto może liczyć na zatrudnienie w najnowszej komórce Azotów?
Pozostało jeszcze 54% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
 • Prenumerata cyfrowa

  Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

  już od
  3,69
  /dzień
Łukasz Winczura

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.