Pocztówki, zdjęcia i listy ku pamięci poety [mapa interaktywna]

Czytaj dalej
Fot. nadesłane
Katarzyna [email protected]

Pocztówki, zdjęcia i listy ku pamięci poety [mapa interaktywna]

Katarzyna [email protected]

Prawie 40 szkół odpowiedziało na apel bydgoskiej „trójki”. A wszystko po to, aby uczcić 160. rocznicę śmierci Adama Mickiewicza.

Do Szkoły Języka Polskiego w Sterling w Stanach Zjednoczonych uczęszcza 320 uczniów.

- Istnieje od 1972 roku - mówi Jolanta Gmurowska, dyrektor placówki, której patronem jest polski poeta. - Ojczystego języka uczą się w niej dzieci pochodzenia polskiego od przedszkola do jedenastej klasy. Mamy także jedną klasę dla dorosłych.

To jedna z prawie 40 szkół, które odpowiedziały na apel III Liceum Ogólnokształcącemu i Gimnazjum nr 47. Uczniowie i nauczyciele z bydgoskiej „trójki” zorganizowali konkurs na wyszukanie jak największej liczby polskich i zagranicznych placówek, których patronem jest Adam Mickiewicz. Następnie wysłali do nich wiadomości z informacjami dotyczącymi akcji „160 szkół na 160 lat”.

- Cały czas otrzymujemy odpowiedzi - mówi Janusz Białowąs, który wspólnie z żoną wymyślił projekt. - Pocztówki, zdjęcia i listy dostaliśmy już m.in. z Perth, Stamford, Enfield, Chicago, i Wilna. Stworzymy z nich wystawę, która stanie w szkolnym holu.

Do akcji włączyły się także placówki m.in. z Kluczborga, Łowicza, Poznania, Łeby, Nowego Sącza i Starogardu Szczecińskiego. - Podjęliście trud połączenia szkół, w których funkcjonują mickiewiczowskie idee oraz tradycje i dlatego z dużą przyjemnością pragniemy włączyć się w ten projekt - czytamy w liście przysłanym „trójce” przez Szkołę Podstawową nr 10 z Puław.

W Podłopieniu jest mała, wiejska szkoła, w której obecnie uczy się 88 uczniów. Znajduje się u podnóża góry Łopień. - Jej początki sięgają 1908 roku, a swoją działalność rozpoczynała w prywatnym domu - opisuje jej dyrekcja.

Więcej o akcji można dowiedzieć się na stronie http://adam160.3lo.bydgoszcz.pl.

Katarzyna [email protected]

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.