Justyna Wojciechowska-Narloch

Poczta skróciła godziny pracy, pojawiły się kolejki

Poczta skróciła godziny pracy, pojawiły się kolejki
Justyna Wojciechowska-Narloch

Specjalne procedury dotyczące doręczania przesyłek i pieniędzy wprowadziła Poczta Polska w związku z koronawirusem. Nie trzeba m.in. kwitować odbioru listu poleconego. Zmieniły się też godziny pracy poszczególnych urzędów, co natychmiast spowodowało kolejki.

Pocztowcy w dni robocze skrócili do sześciu godzin pracę urzędów. Poczta Polska tłumaczy, że skrócenie funkcjonowania jej placówek spowodowane jest zwiększoną absencją pracowników. Są wśród nich rodzice, którzy korzystają z opieki w czasie, gdy żłobki, przedszkola i szkoły są zamknięte. Klienci natomiast są wściekli, bo muszą stać w naprawdę długich kolejkach.

Miałam do nadania kilka pism sądowych oraz inną urzędową korespondencję. W ogonku spędziłam ponad godzinę. Ludzie stali w dużej odległości od siebie, byli zdenerwowani i zmarznięci – opowiada Czytelniczka, pracownica jednej z kancelarii prawnych na starówce w Toruniu.

W związku z ogłoszonym przez władze stanem epidemii, Poczta Polska wprowadziła wiele nowych rozwiązań. Oto niektóre z nich:

Dzięki temu będzie mógł do niego zadzwonić i dowiedzieć się, kiedy ma się spodziewać doręczenia. Co więcej, za przesyłki pobraniowe nie trzeba płacić gotówką, należność można uregulować np. kartą płatniczą. Kurierzy zostali wyposażeni w terminale płatnicze, które umożliwiają płatności kartą czy Blikiem.

Zmiany dotyczą też doręczenia pieniędzy np. emerytur czy rent odbiorcom objętym kwarantanną. Listonosz będzie wiedzieć, że ma do czynienia z taką osobą, wcześniej w placówce otrzyma specjalną kopertę z odliczoną sumą.


Wygląda to tak, że pieniądze w zabezpieczonej kopercie listonosz kładzie pod drzwiami, puka, po czym wycofuje się na odległość co najmniej półtora metra. Wtedy rencista czy emeryt na kwarantannie może odebrać swoje świadczenie. Warto dodać, że przesyłki dla osób przebywających na kwarantannie zostaną przez Pocztę Polską przechowane.

Zapytaliśmy, czy jest szansa na rozładowanie kolejek do pocztowych okienek w Toruniu. Jak dotąd nie otrzymaliśmy odpowiedzi od służb prasowych Poczty Polskiej. Kiedy tylko ona nadejdzie, będziemy informować naszych Czytelników.

Tymczasem warto pamiętać, że szczegółowe informacje o czasie pracy poszczególnych placówek można sprawdzić na stronie internetowej poczta-polska.pl.

Justyna Wojciechowska-Narloch

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.