Katarzyna Piojda

Plotka to jeszcze pół biedy. Dzisiaj fake news to prawdziwe przekleństwo

Ten fake news narodził się w zeszłym tygodniu i oburzył dziesiątki tysięcy Polaków Fot. internet Ten fake news narodził się w zeszłym tygodniu i oburzył dziesiątki tysięcy Polaków
Katarzyna Piojda

W lesie znaleziono ciało dziewczynki z Bydgoszczy. To nie przerażająca prawda. To fake news. Takie wieści trzęsą internetem. W tym celu przecież powstają.

OKNO ŻYCIA. Nie przyjmujemy noworodków z wadami genetycznymi!!! Brak chętnych na adopcję”.

Taki komunikat miał pojawić się w Oknie Życia, prowadzonym przez Caritas Diecezji Radomskiej. Przedstawiciele organizacji, działających na rzecz osób niepełnosprawnych, m.in. mających zespół Downa (to właśnie zespół wad genetycznych), byli oburzeni.

Nie tylko oni. I nie tylko w Radomiu.

Wiadomość rozeszła się z szybkością błyskawicy. Głośno zrobiło się w zeszłym tygodniu niemal w całej Polsce.

To był jednak fake news. Zdjęcie okazało się fotomontażem. Ktoś celowo wywołał skandal, publikując je w internecie. W kilka godzin parę tysięcy internautów udostępniło tę fotkę. Nie wiadomo, od kogo zdjęcie pochodzi.

Fake news to przeciwieństwo informacji. Jego celem jest dezinformacja, wprowadzenie negatywnych uczuć oraz emocji - chaosu a nawet strachu. Jest celowo rozprzestrzeniany w internecie, bo sieć ma potężną moc. I po niej wszystko szybko się rozchodzi. Sześciu na dziesięciu Polaków przyznaje, że wiadomości czerpie z sieci, a nie z gazet papierowych czy z telewizji lub radia.

Inne przykłady fake newsów i sposoby na walkę z nimi - w dalszej części artykułu.

Pozostało jeszcze 86% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Katarzyna Piojda

Miałam 6 lat, gdy postanowiłam zostać dziennikarką. I tak też wyszło. Piszę o bezrobotnych, bezdomnych, ubogich, czyli o ludziach, którzy znaleźli się na życiowym zakręcie i trudno im z niego wyjść. Samo pisanie w tym przypadku to za mało. Staram się więc im pomóc wyjść z tego zakrętu. Zajmuję się także tematyką bydgoskiej oświaty. Piszę również do serwisów Regiodom.pl i Strefa Biznesu.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.