Kamila Kamiennik

Płk. Zbigniew Paprzycki odszedł na wieczną wartę

Płk. Zbigniew Paprzycki podczas odsłonięcia tabliczki na rondzie im. Żarskich Saperów Płk. Zbigniew Paprzycki podczas odsłonięcia tabliczki na rondzie im. Żarskich Saperów
Kamila Kamiennik

W niedzielę 9 kwietnia zmarł płk. Zbigniew Paprzycki, saper. Od lat był zaangażowanym w sprawy miasta mieszkańcem Żar.

- Odszedł od nas, po długiej i ciężkiej chorobie, cicho, skromnie, w pół słowa, pół gestu. Dzisiaj zdajemy sobie sprawę, że już nie powróci. Pozostaje wspomnienie wśród rodziny , przyjaciół i współpracowników zmarłego, że jeszcze jeden prawy człowiek odszedł od nas na zawsze - przemawiał ppłk. rez. Krzysztof Polusik, podczas uroczystości pogrzebowych płk. Zbigniewa Paprzyckiego.

- Kochany ojcze, dziadku, pradziadku, przyjacielu. Żegnamy ciebie dzisiaj ze smutkiem, ale i chrześcijańską nadzieją, że dobry i miłosierny Bóg, przyjmie Cię do Wiecznego królestwa. Godnie przeszedłeś swoją doczesną drogę. Wspierałeś nas na każdym kroku. Takiego cię zapamiętamy na zawsze - dodaje K.Polusik.

Pułkownik Zbigniew Paprzycki od wielu lat mieszkał w Żarach. Urodził się 18 maja 1928 r. w Przemyślu. W wieku 20 lat wstąpił do Oficerskiej Szkoły Inżynierii Wojska Polskiego we Wrocławiu, którą ukończył cztery lata później już jako podporucznik. Pracował w jednostkach inżynieryjnych, gdzie podczas służby wyszkolił kilkadziesiąt tysięcy żołnierzy. Budował drogi i mosty, dowodził podległymi pododdziałami saperów w zwalczaniu klęsk żywiołowych, powodzi i zatorów lodowych na rzekach. Jako dowódca rozminowywał wiele rejonów min. w woj. zielonogórskim, wrocławskim, rzeszowskim i jeleniogórskim. 16 batalion saperów 11 Dywizji Pancernej w Żarach , którym dowodził płk. Paprzycki, należał do najlepiej wyszkolonych oddziałów wojsk inżynieryjno- saperskich Śląskiego Okręgu Wojskowego i Wojsk Inżynieryjnych Wojska Polskiego. Za wzorową służbę otrzymał wiele odznaczeń, min. Złoty Krzyż Zasługi, złoty medal Siły Zbrojne w służbie Ojczyzny, złoty medal za Zasługi dla Obronności Kraju, medal za rozminowanie kraju, oraz złote odznaki za zawodowe dokonania.

W 1991 r. po 43 latach służby przeszedł w czas spoczynku. Minister Obrony Narodowej odznaczył płk. Paprzyckiego medalem , za długoletnią, ofiarną służbę w wojsku. Po zdjęciu munduru zaczął pracować społecznie. Przez kilka lat pracował przy Radzie Miejskiej w Żarach. Z żoną Teresą przez 20 lat śpiewał w chórze Con Anima. Był najstarszym wolontariuszem w Żarach.
- Rozmowy z Panem Zbigniewem były zawsze wielką intelektualną przygodą, w której będąc jak wymagający ojciec potrafił cierpliwie słuchać - mówi K. Polusik.

- Zmarł człowiek, który był autorytetem, oraz niewątpliwie jednym z najlepszych żarskich żołnierzy. Płk. Paprzycki dokonał wiele, lecz najważniejsze jest to, że swoją postawą i działaniami w środowisku żołnierzy Garnizonu Żary, budował wielki autorytet szacunku dla drugiego człowieka - dodaje K.Polusik.

Płk. Paprzycki do końca życia był bardzo aktywnym człowiekiem. Gdy tylko mógł pojawiał się na różnych uroczystościach. Był legendarną postacią naszego miasta.

Kamila Kamiennik

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.