Aleksandra Gersz

Plan ataku na Polskę odtajniony. Bomby atomowe miały obrócić region w popiół

Aleksandra Gersz

Amerykanie ujawnili dokument z zimnej wojny, który potwierdza, że USA planowały ataki nuklearne na ZSRR i między innymi Polskę. Wśród 1,2 tysiąca celów ataku nuklearnego były m.in. Bydgoszcz, Włocławek i Toruń.

Narodowe Archiwum Bezpieczeństwa w Stanach Zjednoczonych ujawniło dokument „Strategic Air Command Atomic Weapons Requirements Study”(„Studium Wymagań Broni Nuklearnej Strategicznego Dowództwa Lotniczego na rok 1959) po blisko 60 latach. To pierwszy taki oficjalny dokument dotyczący planów militarnych z okresu zimnej wojny ujawniony przez Stany Zjednoczone.

Blisko 700-stronicowy dokument potwierdza przypuszczenia historyków, że USA planowały militarny odwet w razie agresji ZSRR. W planach zapisano ponad 1 200 punktów w bloku wschodnim oraz Chinach (zarówno baz wojskowych, jak ośrodków cywilnych), na które amerykańskie oddziały zrzuciłyby bombę nuklearną. Na liście znajdują się m.in. takie miasta, jak Moskwa, Leningrad (dziś Petersburg) czy Pekin, tereny Czechosłowacji, Litwy i NRD, a także Warszawa czy Poznań. Jak podaje portal kresy.pl, wojsko amerykańskie zrzuciłoby bomby nuklearne również na wybrane punkty w innych polskich miejscowościach, takich jak: Łeba, Władysławowo, Przemyśl, Mrągowo, Sosnowiec czy Gliwice.

W razie ataku priorytetem miało być ZSRR. W odtajnionym dokumencie zawarto listę aż 180 celów w samej Moskwie oraz 145 w Leningradzie. Cele te miały być „systematycznie niszczone”. Terytorium Układu Warszawskiego byłoby następne w kolejności po ZSRR. Na pozostałe tereny, m.in. Polski, planowano zrzucić bomby o mniejszej sile rażenia niż w na ziemiach rosyjskich. W polskiej stolicy wytypowano ok. 15 celów - punkty komunikacyjne, tory kolejowe, lotniska czy składy broni. Wśród najważniejszych obiektów strategicznych, które miały być zaatakowane przez bombowce w czasie wojny z państwami Układu Warszawskiego, były Bydgoszcz (garnizon wojskowy, centrum dowodzenia), Włocławek (fabryki, elektrownia) i Toruń. Gdyby doszło więc do III wojny światowej, Polska zostałaby poważnie zniszczona, a jej teren uległby skażeniu radioaktywnemu. Dokument ujawnia, że Amerykanie wytypowaliby także m.in. 91 celów we Wschodnim Berlinie.

Broń użyta przez USA miałaby siłę od ok. 2 do 9 megaton, co oznacza, że byłyby wielkie straty w ludności cywilnej. Jak zaznacza „The New York Times”, w każdym z miast jeden z celów określony jest w dokumencie słowem „ludność”.

- To niepokojące, że celami były zamieszkane ośrodki - stwierdził William Burr, analityk z Narodowego Archiwum Bezpieczeństwa.

W 1959 r. arsenał nuklearny USA miał łączną moc 20 tys. megaton i dziesięć razy przewyższał arsenał rosyjski. Amerykanie wierzyli, że ataki na strategiczne dla ZSRR ośrodki, odstraszyłyby Sowietów, gdyby ci próbowali zaatakować USA i doprowadzić do wybuchu III wojny światowej.

Autor: Aleksandra Gersz

Aleksandra Gersz

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.