Płaca minimalna - ile na rękę?

Czytaj dalej
Fot. freeimages.com
Kaśka Borek

Płaca minimalna - ile na rękę?

Kaśka Borek

W 2016 roku płaca minimalna wynosi 1850 zł brutto. O 100 zł więcej niż w zeszłym roku. Pytacie, ile to jest na rękę i czy ktoś może dostawać mniej. Wyjaśnia to prawnik z inspekcji pracy.

Od 1 stycznia 2016 r. wysokość minimalnego wynagrodzenia pracownika zatrudnionego w pełnym miesięcznym wymiarze czasu pracy nie może być niższa niż 1850 zł brutto.

Ponieważ mieliście wiele pytań związanych z tą pensją, o odpowiedź na nie poprosiliśmy Łukasza Szpilskiego, prawnika z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Zielonej Górze.

Płaca minimalna wynosi obecnie 1850 zł brutto.

W porównaniu do roku 2015 jej wysokość wzrosła o 100 zł. Taka podwyżka oznacza, że w 2016 r. pracownik zarabiający najniższą krajową otrzyma do ręki (po odliczeniu składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne oraz zaliczki na podatek dochodowy), w zależności od rodzaju kosztów uzyskania przychodu i kwoty zmniejszającej podatek:

Płaca minimalna
Create your own infographics

Przepisy mówią, że wynagrodzenie pracownika w okresie pierwszego roku jego pracy nie może być niższe niż 80 proc. minimalnego wynagrodzenia. Oznacza to, że minimalna płaca osób, które w 2016 r. rozpoczną swoją pierwszą pracę, wyniesie 1480 zł brutto.

Zgodnie z przepisami do płacy minimalnej nie wlicza się:

Pracodawca może zapisać w umowie o pracę kwotę wynagrodzenia niższą niż minimalna płaca. Musi jednak zaznaczyć, że oprócz wynagrodzenia podstawowego, pracownik otrzymuje też na przykład premię regulaminową, nagrodę czy różnego rodzaju dodatki tak, by łącznie było to 1850 zł brutto. Jeśli wynagrodzenie zasadnicze jest niższe i pracownik nie otrzymuje innych składników wynagrodzenia, wówczas pracodawca musi wypłacić dodatek wyrównawczy do kwoty minimalnego wynagrodzenia.

Jeśli w umowie pracodawca zapisał, że miesięczna pensja danego pracownika wynosi 1850 zł brutto (czyli tyle, ile w 2016 r. wynosi płaca minimalna), to ewentualne nagrody, dodatki oraz premie musi wypłacić dodatkowo. Nie będą one zawarte w minimalnym wynagrodzeniu.

Kaśka Borek

Zawodowo obecnie zajmuję się przede wszystkim szeroko pojętym poradnictwem. Jestem otwarta na ludzi i świat, ciekawa wydarzeń. Chcę zrozumieć innych, poznać ich intencje, zainteresowania i kłopoty.
Prywatnie interesuję się sportami ekstremalnymi i aranżacją wnętrz.

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.