PiS chce jeszcze jednej ustawy o trybunale konstytucyjnym

Czytaj dalej
Fot. Michał Dyjuk
Leszek Rudziński

PiS chce jeszcze jednej ustawy o trybunale konstytucyjnym

Leszek Rudziński

Partia rządząca chce stworzyć całkiem nową ustawę o Trybunale Konstytucyjnym. 11 sierpnia zapadnie wyrok w sprawie poprzedniej ustawy rządu.

Trybunał Konstytucyjny jeszcze nie zdążył rozpatrzyć zaskarżonej przez opozycję os-tatniej nowelizacji ustawy o TK autorstwa PiS, a partia rządząca zapowiada już kolejną - tym razem napisaną od zera.

Po zakończeniu prac zespołu powołanego przez marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego PiS ma przedstawić propozycję nowych rozwiązań ustawowych ws. trybunału. Decyzję swojej partii o nowelizacji obecnej ustawy i zapowiedzi napisania kolejnej tłumaczył w radiowej Jedynce minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Stwierdził, że ustawa o TK z 22 lipca była „wyjściem naprzeciw oczekiwaniom Komisji Weneckiej” i rezultatem poszukiwania kompromisu. - Czym innym jednak jest generalna rekonstrukcja funkcjonowania Trybunału Konstytucyjnego i, jak sądzę, o takiej ustawie, która będzie budować architekturę trybunału już na długie lata, mówił pan marszałek Senatu Stanisław Karczewski [który potwierdził, że trwają prace nad nową ustawą o TK - red.] - podkreślił minister.

Tomasz Rzymkowski, poseł Kukiz’15 i członek sejmowej Komisji Sprawiedliwości, w rozmowie z Agencją Informacyjną Polska Press nazywa pomysł PiS „strasznym i śmiesznym”. - Większość parlamentarna PiS w sposób celowy, świadomy i zaplanowany paraliżuje pracę TK. Chcą przepychać przez Sejm - zdaniem nawet niektórych posłów PiS - zapisy niezgodne w sposób fundamentalny z konstytucją - mówił poseł.

Według nowych przepisów ustawa Sejmu o wyborze sędziego TK przyjmowana będzie większością 3/5 głosów. W sprawach najważniejszych TK ma orzekać w pełnym składzie.

W ramach „taniego państwa” sędziowie zostaną pozbawieni niektórych dodatków funkcyjnych oraz możliwości korzystania ze środków na asystentów. Ci, którzy przejdą w stan spoczynku, nie będą otrzymywać uposażenia lub będzie ono znacząco ograniczone. Natomiast ci pracujący w TK nie będą mogli podejmować dodatkowego zatrudnienia.

Leszek Rudziński

Leszek Rudziński

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.