Pieszy z pierwszeństwem na pasach. Sypią się pierwsze kary dla zmotoryzowanych na Podkarpaciu

Czytaj dalej
Fot. 123RF
Andrzej Plęs

Pieszy z pierwszeństwem na pasach. Sypią się pierwsze kary dla zmotoryzowanych na Podkarpaciu

Andrzej Plęs

Nie wszyscy kierowcy przyswoili sobie, że od 1 czerwca to pieszy mają bezwzględne pierwszeństwo na pasach. Sypią się pierwsze kary dla tych, którzy na podkarpackich drogach złamali tę zasadę.

Jeszcze przed dwoma miesiącami kierowca miał obowiązek ustąpienia pierwszeństwa pieszemu, który znalazł się na przejściu dla pieszych. Od początku czerwca zobowiązany jest do ustąpienia pierwszeństwa wchodzącemu na przejście dla pieszych. I właśnie sformułowanie „wchodzącemu” budziło i wciąż budzi zastrzeżenia rzeczoznawców i prawników, bo nowelizacja prawa drogowego nie precyzuje, w jakiej odległości od pasów ma się znajdować pieszy, by zmotoryzowany uznał go za „wchodzącego”.

Tymczasem policja drogowa już egzekwuje nowo wprowadzone prawo i wyciąga konsekwencje wobec tych kierowców, którzy je złamali.

- Przez pierwsze sześć tygodni podkarpaccy policjanci ujawnili 105 wykroczeń, w związku z nieustąpieniem pierwszeństwa pieszemu, znajdującemu się na przejściu dla pieszych – podaje Biuro Prasowe Komendy Wojewódzkiej Policji w Rzeszowie. - Jeżeli chodzi o sposób zakończenia danej interwencji, to nie dysponujemy takimi danymi.

Pozostało jeszcze 72% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Andrzej Plęs

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.