Pierwszy przypadek odry w naszym województwie

Czytaj dalej
Anna Folkman

Pierwszy przypadek odry w naszym województwie

Anna Folkman

W Europie przybywa chorych na odrę. W Polsce w styczniu było to już 12 osób.

- W ostatnich dniach zarejestrowaliśmy pierwszy przypadek odry w województwie zachodniopomorskim - podaje Małgorzata Kapłan z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie. - Została potwierdzona laboratoryjnie u mężczyzny wracającego z Tajlandii. W zeszłym roku zarejestrowaliśmy 1 przypadek odry, zgłoszony został na podstawie objawów klinicznych, zakwalifikowany jako przypadek możliwy, gdyż nie wykonano badań laboratoryjnych. W 2015 roku zarejestrowaliśmy 11 przypadków odry.

Zanim wprowadzono szczepienia, z powodu powikłań odry w Polsce każdego roku umierało nawet 300 osób. Niestety w ostatnich latach odnotowano gwałtowny wzrost zachorowań na odrę w Europie.

- Był on związany z zaniechaniem szczepień dzieci przez wielu rodziców w związku z nieuzasadnionymi podejrzeniami, że szczepionki przeciw odrze, różyczce i śwince mogą wywoływać u dzieci autyzm - podaje dr hab. Ewa Augustynowicz z Zakłada Badania Surowic i Szczepionek Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - PZH. - Obecnie wśród krajów potencjalnie obarczonych ryzykiem wystąpienia zachorowań na odrę w 2017 roku wymieniane są: Belgia, Francja, Niemcy, Włochy, Polska, Rumunia.

- Odra to ostra wirusowa choroba zakaźna. Jedynym źródłem zakażenia jest chory człowiek. Zakażenie szerzy się głównie drogą kropelkową oraz przez bezpośrednią styczność z wydzieliną jamy nosowo-gardłowej - dodaje Małgorzata Kapłan. - Wirusy odry dostają się do organizmu przez usta lub nos oraz przez spojówki. Po namnożeniu w błonach śluzowych przedostają się do różnych organów, tj.: skóry, nerek, żołądka, jelit, wątroby.

Choroba charakteryzuje się cyklem objawów. Na 2-4 dni przed wystąpieniem wysypki pojawiają się: ostry ból gardła, nieżyt nosa, gorączka, złe samopoczucie, zapalenie spojówek,katar, suchy kaszel. Wysypka w przypadku odry jest bardzo charakterystyczna, najpierw pojawia się za uszami, następnie na twarzy i szyi oraz na tułowiu, rękach i nogach. Powikłaniem odry może być zapalenie mózgu, płuc, ucha środkowego. Wirus przestaje się rozprzestrzeniać w populacji dopiero, gdy zaszczepionych jest przynajmniej 95 proc. osób.

Anna Folkman

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.