Pierwszy przypadek odry w naszym województwie

Czytaj dalej
Anna Folkman

Pierwszy przypadek odry w naszym województwie

Anna Folkman

W Europie przybywa chorych na odrę. W Polsce w styczniu było to już 12 osób.

- W ostatnich dniach zarejestrowaliśmy pierwszy przypadek odry w województwie zachodniopomorskim - podaje Małgorzata Kapłan z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie. - Została potwierdzona laboratoryjnie u mężczyzny wracającego z Tajlandii. W zeszłym roku zarejestrowaliśmy 1 przypadek odry, zgłoszony został na podstawie objawów klinicznych, zakwalifikowany jako przypadek możliwy, gdyż nie wykonano badań laboratoryjnych. W 2015 roku zarejestrowaliśmy 11 przypadków odry.

Zanim wprowadzono szczepienia, z powodu powikłań odry w Polsce każdego roku umierało nawet 300 osób. Niestety w ostatnich latach odnotowano gwałtowny wzrost zachorowań na odrę w Europie.

- Był on związany z zaniechaniem szczepień dzieci przez wielu rodziców w związku z nieuzasadnionymi podejrzeniami, że szczepionki przeciw odrze, różyczce i śwince mogą wywoływać u dzieci autyzm - podaje dr hab. Ewa Augustynowicz z Zakłada Badania Surowic i Szczepionek Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - PZH. - Obecnie wśród krajów potencjalnie obarczonych ryzykiem wystąpienia zachorowań na odrę w 2017 roku wymieniane są: Belgia, Francja, Niemcy, Włochy, Polska, Rumunia.

- Odra to ostra wirusowa choroba zakaźna. Jedynym źródłem zakażenia jest chory człowiek. Zakażenie szerzy się głównie drogą kropelkową oraz przez bezpośrednią styczność z wydzieliną jamy nosowo-gardłowej - dodaje Małgorzata Kapłan. - Wirusy odry dostają się do organizmu przez usta lub nos oraz przez spojówki. Po namnożeniu w błonach śluzowych przedostają się do różnych organów, tj.: skóry, nerek, żołądka, jelit, wątroby.

Choroba charakteryzuje się cyklem objawów. Na 2-4 dni przed wystąpieniem wysypki pojawiają się: ostry ból gardła, nieżyt nosa, gorączka, złe samopoczucie, zapalenie spojówek,katar, suchy kaszel. Wysypka w przypadku odry jest bardzo charakterystyczna, najpierw pojawia się za uszami, następnie na twarzy i szyi oraz na tułowiu, rękach i nogach. Powikłaniem odry może być zapalenie mózgu, płuc, ucha środkowego. Wirus przestaje się rozprzestrzeniać w populacji dopiero, gdy zaszczepionych jest przynajmniej 95 proc. osób.

Anna Folkman

Dodaj pierwszy komentarz

Komentowanie artykułu dostępne jest tylko dla zalogowanych użytkowników, którzy mają do niego dostęp.
Zaloguj się

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2023 Polska Press Sp. z o.o.