Pierwszoklasistka z IV LO zdobyła trzyletnie stypendium w prestiżowej szkole w Sendai w Japonii

Czytaj dalej
Fot. Grzegorz Olkowski
Justyna Wojciechowska-Narloch

Pierwszoklasistka z IV LO zdobyła trzyletnie stypendium w prestiżowej szkole w Sendai w Japonii

Justyna Wojciechowska-Narloch

Kraj kwitnącej wiśni, a w nim surowe obyczaje i wyjątkowo uprzejmi ludzie – to wszystko już wkrótce może stać się udziałem Weroniki Nocny z IV LO.

Dziewczyna we wrześniu ubiegłego roku rozpoczęła naukę w klasie językowo-społecznej, gdzie oprócz rozszerzonego angielskiego i francuskiego bądź niemieckiego, są jeszcze lektoraty z języków chińskiego i japońskiego. To był w pełni świadomy wybór, bo Weronika od dawna zafascynowana jest kulturą Dalekiego Wschodu. Interesuje ją wszystko – od literatury i sztuki począwszy, poprzez kuchnię, aż po mentalność ludzi z tamtego kręgu kulturowego.

Zdane egzaminy

- Moja kuzynka dużo podróżuje i to właśnie ona swoimi opowieściami zaraziła mnie Japonią. Zaczęłam szukać, czytać, szperać i wpadłam w to po uszy – opowiada „Nowościom” licealistka. - W 2017 roku spełniło się jedno z największych moich marzeń – wraz z rodziną wybrałam się w podróż po Japonii. Przyjechałam stamtąd zachwycona i z mocnym przekonaniem, że tam jeszcze kiedyś wrócę. Sądziłam jednak, że stanie się tak, gdy będę dorosła. Nie spodziewałam się, że taka szansa zdarzy mi się tak szybko.

Można spokojnie powiedzieć, że Weronika jest już jedną nogą w dalekiej Japonii. A to za sprawą kontaktu, który IV LO nawiązało z Miyagi Gakuin High School w Sendai w Japonii. To prestiżowa, prywatna szkoła dla dziewcząt, która od pewnego czasu funduje stypendia młodym kobietom z Europy Wschodniej.

Weronika Nocny z IV LO
Grzegorz Olkowski Weronika Nocny z IV LO

- Weronika świetnie zdała egzamin z angielskiego i matematyki, który gwarantuje jej stypendium w japońskiej szkole. Jesteśmy z tego bardzo dumni, bo to placówka z długimi tradycjami, przy tym bardzo dobra - mówi Gabriela Potocka, nauczycielka w IV LO. To głównie za jej sprawą powstała w „czwórce” klasa językowo-społeczna.

Wsparcie z uczelni

Pozostało jeszcze 29% treści.

Jeżeli chcesz przeczytać ten artykuł, wykup dostęp.

Zaloguj się, by czytać artykuł w całości
  • Prenumerata cyfrowa

    Czytaj ten i wszystkie artykuły w ramach prenumeraty już od 3,69 zł dziennie.

    już od
    3,69
    /dzień
Justyna Wojciechowska-Narloch

Polska Press Sp. z o.o. informuje, że wszystkie treści ukazujące się w serwisie podlegają ochronie. Dowiedz się więcej.

Jesteś zainteresowany kupnem treści? Dowiedz się więcej.

© 2000 - 2024 Polska Press Sp. z o.o.